Co zrobić, kiedy w domu gromadzi się wilgoć

Wydawałoby się, że w miarę postępu lat, problem wilgoci będzie zanikał. W końcu projektujemy i budujemy domy lepiej i z wyższej jakości materiałów, niż kiedyś, prawda? W rzeczywistości jednak problem wilgoci w Polskich domach i mieszkaniach pogłębia się. Nasze domy są coraz szczelniejsze, dzięki czemu jest nam cieplej, ale z powodu nieodpowiedniej wentylacji gromadzi się  za to coraz więcej wilgoci. Co możemy w takim wypadku zrobić?

Wymień lub napraw wentylator łazienkowy

Często okazuje się, że wentylatory łazienkowe https://mat-dom.pl/ co prawda są zamontowane, ale nieprawidłowo lub dobrano nieodpowiedni wentylator. W związku z tym nie są one w stanie dobrze spełniać swojej funkcji.

Wobec tego jeśli zauważymy, że w naszej łazience (lub ogółem domu) gromadzi się zbyt duża ilość wilgoci, powinniśmy sprawić, czy na pewno wentylator działa tak, jak powinien. Jeśli nie, to należy go jak najszybciej naprawić bądź wymienić na nowy. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wentylatory łazienkowe https://mat-dom.pl/ są niezwykle istotne i jeśli nie będą działać prawidłowo, pleśń lub grzyb mamy niemal gwarantowane.

Spróbuj pochłaniaczy wilgoci w tabletkach lub saszetkach

Jeśli nadmiar wilgoci jest stosunkowo niewielki, można próbować rozwiązać problem doraźnie, za pomocą pochłaniaczy wilgoci dostępnych w tabletkach bądź saszetkach. Są one niewielkie i tanie, a mogą szybko i łatwo przywrócić poziom wilgoci w danym pomieszczeniu do akceptowalnego poziomu.

Tabletki pochłaniające wilgoć przechowuje się w specjalnym pojemniku. Działają na prostej zasadzie – dopóki w pomieszczeniu jest zbyt duża wilgoć, tabletka pochłania ją i sama się przy tym zmniejsza. Kiedy tabletka zostanie cała wykorzystana, musimy wymienić ją na nową, inaczej problem wilgoci powróci (o ile w tym czasie nie zlokalizowaliśmy i nie wyeliminowaliśmy jej źródła).

Z kolei saszetki z granulkami pochłaniającymi wilgoć możemy kojarzyć chociażby z nowymi parami butów czy torebek. Warto je zachować i położyć w miejscu podatnym na wilgoć, chociaż trzeba przyznać, że takie małe saszetki dużo nie zdziałają. Jednak na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu kupić saszetkę o pojemności znacznie większej –  nawet kilkuset gramów.

Pomóc może elektroniczny pochłaniacz wilgoci

Kiedy tabletki i saszetki zawodzą, wytoczyć należy cięższe działa. Są nimi elektroniczne pochłaniacze wilgoci, które mają znacznie wyższą wydajność, ale też znacznie więcej kosztują (znaleźć można zarówno stosunkowo tanie modele, jak i bardzo drogie).

Należy jednak pamiętać, że to wciąż jest jedynie rozwiązanie doraźne i powinniśmy spróbować znaleźć przyczynę nadmiernej wilgoci w naszym domu i ją wyeliminować. Tylko to na dłuższą metę rozwiąże problem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here