Jak odnowić stare meble?

Wystrój wnętrza jest jednym z najważniejszych elementów, które są bezpośrednio związane z życiem człowieka. Wiele można powiedzieć patrząc na najbliższe otoczenie danej osoby. Niektórzy ludzi lubią komfort i stawiają na wygodę, inni zaś znacznie więcej uwagi poświęcają szeroko pojętej estetyce.

Warto jednak zwrócić uwagę na stare meble. Otrzymujemy je w spadku po naszych przodkach i cenimy ich ponadczasową klasykę. Największym ich atutem jest to, że są drewniane i solidne.

Antyki to meble, które stanowią o historii, posiadają także walory o charakterze artystycznym. Ich wielkim atutem jest to, że zostały wykonane odręcznie. Rękodzieło zawsze będzie się odznaczało takimi cechami, jak artyzm oraz indywidualizm.

Niewątpliwym plusem posiadania w domu starych mebli jest to, że znakomicie można je komponować z nowoczesnym wystrojem. Będą one znakomicie wręcz kontrastowały się ze współczesnymi meblami które można kupić w sklepach. Ich przewaga jest jednak olbrzymia. Wynika ona głównie z tego, że meble stare są znacznie bardziej trwałe, niż te, które możemy kupić współcześnie.

Stare meble znakomicie spiszą się zarówno w bloku, jak też i dużym domu. Wszystko zależeć tu będzie od całokształtu, czyli ogólnego pomysłu na urządzenie własnego lokum.

Jak odnowić meble – czy warto?

Warto wiedzieć przy tym, że we współczesnych czasach możemy zmieniać oblicze starych mebli za pomocą nowoczesnych farb.

Tu zaś należy się kierować kilkoma, podstawowymi zasadami, które sprawią, że nasze otoczenia szybko zyska na atrakcyjności.
Jak tego dokonać? W pierwszej kolejności warto poczynić obserwacje. Tu – jeśli nie mamy odpowiedniego dystansu, dobrze jest poprosić o pomoc kogoś kto posiada tak zwany – zmysł estetyczny.

Reguły są dość klarowne. Jeśli posiadamy nowe meble w danym kolorze, powinniśmy starać się dostosować te stare barwą. Nie jest to jednak obligatoryjne. Wszystko finalnie zależeć będzie od gustu właściciela.

Jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiego mieszkania – dobrze jest pomyśleć o jasnej kolorystyce. Znakomicie spisze się tu na przykład biel. Kolor biały uznawany jest za ponadczasowy oraz taki, który doskonale skomponuje się z każdą gamą kolorystyczną.

Innym pomysłem jest pomalowanie mebli na kolorowo. Tu wszystko zależy od fantazji i upodobań. Kolorowe meble doskonale spisują się jako dopełnienie w dziecięcych pokojach. Dobrze jest przy tym pamiętać o tym, by tonacja nie była męcząca dla oczu, przytłaczająca, ani też chłodna.
W dziecięcych pokojach spotkać można wesołe barwy, które kojarzą się z energią wiosenną, czy też latem.

Wybór farby do mebli nie jest wcale trudny. Osoby lubiące tego typu zmagania mogą dać drugie życie swoim starym meblom. Zanim jednak udamy się do sklepu w celu dokonania konkretnych zakupów, dobrze jest krytycznie przyjrzeć się swoim meblom. Te zniszczone zyskają w szczególności na renowacji. W tym celu trzeba będzie kupić papier ścierny oraz zaprawę, za pomocą której będzie można wypełnić ubytki po uszkodzeniach. Takie materiały można nabyć w każdym sklepie z artykułami budowlanymi.

Jeśli mamy do czynienia z drobnymi uszkodzeniami, typu rysy, można je delikatnie usunąć za pomocą papieru, czy też szlifierki. Niezwykle popularnym narzędziem jest szlifierka mimośrodowa, która posiada tarczę w kształcie okręgu. Dobrze jest jednak przemyśleć taki zakup. Warto bowiem wiedzieć, że źle użyta szlifierka może narobić znacznie więcej szkody, niż pożytku. Mowa tu o wgłębieniach, które może powodować urządzenie, jeśli pozbawimy je kontroli.
Olbrzymią przewagą szlifierki nad papierem jest jednak to, że znacznie skraca czas naszej pracy. Idealnie sprawdzi się zatem przy dużych powierzchniach oraz wówczas, kiedy do pracy podchodzimy w sposób profesjonalny.

Pierwsze koty za płoty…

Kiedy już znajdziemy się w w budowlanym sklepie, naszym oczom ukaże się cała gama magicznych barw. Jedne są idealnie aksamitne, inne z kolei potrafią urzec swoim głębokim, wielowymiarowym połyskiem. Dodatkowo na pulkach stoją rożnego rodzaju lakiery oraz bejce. Tu pojawiają się pierwsze wątpliwości. Nie wiem bowiem, co wybrać…

Jakie farby kupić?

Olbrzymią popularność zdobyły ostatnio farby kredowe. Kojarzą się z oryginalnością oraz artyzmem. Ich olbrzymim atutem jest jednak to, że zazwyczaj nie wymagają szlifowania, które jest konieczne w przypadku zastosowania innych farb. Bardzo dużym plusem tego rodzaju farby jest również to, że potrafi dać ona wielowymiarowy efekt. To właśnie jego niejednolitość oraz oryginalność sprawiają, że wiele osób z malowania mebli czyni pasję.
Zastosowanie farby kredowej nie wymaga żadnego doświadczenia. Do nałożenia tego rodzaju produktu wystarczy tak naprawdę pędzel. To za jego sprawą nanieść można pożądany kolor. Tu zaś gama kolorystyczna potrafi nas urzec swoją szlachetnością.
Wiele osób obawia się jednak o to, czy zastosowanie farby kredowej jest dobrym pomysłem ze względu na trwałość rezultatu. Bez wątpienia na pomoc przyjdzie wosk, czy też lakier utrwalający – w zależności od zaleceń producenta. Wiele osób podpowiada także możliwość użycia na koniec lakieru dedykowanego do parkietu. Tu jednak trzeba zachować ostrożność, ponieważ farba z czasem może zżółknąć.

Olbrzymim uznaniem cieszą się także farby akrylowe. Te wymagają przygotowania mebla w postaci delikatnego szlifowania. Tu chodzi o to, by pozbyć się starej powłoki i dać możliwość trwałego przyklejenia się farby do podłoża.
Farby akrylowe słyną ze swojej niezawodności. Mowa tu w szczególności o intensywnym kryciu oraz niezawodności farby. Jest to szczególnie pożyteczne zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy odnowić meble do efektu tak zwanego: „wow”.

Bardzo dużą gamę produktów stanowią także bejce. Są one w stanie naśladować prawdziwy kolor drewna. Trzeba jednak podkreślić, że praca z bejcą wymaga olbrzymiej precyzji oraz dobrej jakości podłoża. Jeśli jednak już przebrniemy przez tego typu zmagania, możemy nasze dzieło ukoronować lakierem, bądź też niezwykle modną ostatnio – pastą wybielającą. Doda ona uroku niewielkim pomieszczeniom.

Olbrzymi wybór produktów na rynku sprawia, że niewielkim kosztem można nadać meblom ich drugie życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here