Jak umeblować pokój dziecięcy?

Na prawidłowy rozwój dziecka duży wpływ ma otoczenie, w jakim przebywa ono na co dzień. Trzeba więc zadbać o estetyczne i funkcjonalne zaaranżowanie pokoju dziecięcego.

Kupując meble do pokoju dziecięcego, przede wszystkim bierze się pod uwagę wiek dziecka. Dla niemowlaka niezbędne jest wygodne i bezpieczne łóżeczko. Może być drewniane albo metalowe, ale zawsze musi posiadać balustradkę zapobiegającą wypadnięciu malucha. Pręty powinny być solidnie osadzone, w takich odległościach od siebie, aby uniemożliwiały wsunięcie pomiędzy nie główki. Dobrze jest zabezpieczyć niektóre fragmenty wnętrza łóżeczka miękką tkaniną wypełnioną gąbką. Przewijanie noworodka jest wygodniejsze, jeśli w pokoju znajdzie się specjalny stolik. Zamontowane w nim szufladki lub półeczki pozwalają na ułożenie pieluch, pampersów i środków kosmetycznych w zasięgu ręki matki tak, aby dziecko nawet przez krótką chwilę nie pozostawało bez opieki. Jeśli nie wystarczy miejsca na taki stolik, można wyposażyć łóżeczko w dwa albo trzy materacyki – wtedy jest to wygodniejsze dla matki, która nie musi się nadmiernie schylać przy czynnościach pielęgnacyjnych. Potem stopniowo usuwa się kolejne materacyki, gdy dziecko zaczyna samodzielnie siadać lub dźwigać się na nóżki. Meble do pokoju dziecięcego dla najmłodszych mają zazwyczaj w swoim składzie dużo szafek lub komódek na garderobę.To ułatwia przechowywanie odzieży w higienicznych warunkach.

Podstawową formą aktywności dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa. Kupuje się więc meble do pokoju dziecięcego umożliwiające rozmieszczenie różnego rodzaju zabawek w miejscach dla dziecka dostępnych. Będą to regaliki z półkami albo szufladkami, umożliwiające samodzielne sięgnięcie przez dziecko po wybrany przedmiot. Bywają mebelki kasetonowe, które można dowolnie rozlokować we wnętrzu, a po pewnym czasie zmieniać ich ułożenie. Wdrażając dziecko do utrzymywania porządku, na półkach można postawić otwarte pojemniki na klocki, które zdejmuje się, gdy maluch ma za zadanie samodzielnie uprzątnąć swoje budowle.

Dla małego dziecka potrzebny jest stolik i krzesełka dostosowane do jego wzrostu. Jest to ważne dla utrzymywanie właściwej postawy dziecka podczas zabawy lub rysowania.Główną zasadą pozycji siedzącej jest to, aby ciężar ciała nie obciążał kręgosłupa. Głowa dziecka ma być lekko pochylona nad stołem, a nogi oparte całymi stopami na podłodze, ugięte w kolanach pod kątem prostym. Dlatego ważna jest nie tylko wysokość tych sprzętów, ale również odpowiednie proporcje wysokości stolika i krzesełek.

Powyższe zasady odnoszą się do aranżacji miejsca do nauki dzieci w każdym wieku. Jak wiadomo, dzieci szybko rosną. Jak więc sprawić, aby stale pozycja dziecka była prawidłowa? Idealnym rozwiązaniem jest zestaw złożony z biurka i krzesła, umożliwiający z czasem podnoszenie ich wysokości. Blat biurka zamontowany jest na przykład w regale na wspornikach lub bolcach rozmieszczonych pionowo. Gdy dziecko podrośnie podwyższa się poziom blatu. W sprzedaży jest duży asortyment fotelików obrotowych specjalnie przeznaczonych do pracy przy komputerze lub nauki. Dźwignia pneumatyczna podwyższa lub obniża siedzisko do odpowiedniej wysokości, a noga krzesła jest obrotowa i posiada kółeczka, co ułatwia sięganie po rozłożone na biurku pomoce.

Meble do pokoju dziecięcego dla dziecka w wieku szkolnym muszą, oprócz szafek na odzież i bieliznę, składać się z dużej ilości półek, regałów i szuflad. W nich uczeń przechowa swoje podręczniki, atlasy, zeszyty i różne pomoce do nauki. Powszechnie używane przez młodzież komputery nie mogą być jedynym źródłem zdobywania wiedzy o świecie. Od najmłodszych lat należy dzieciaka przyzwyczajać do czytania książek. Nie tylko obowiązkowych lektur szkolnych – literatura dziecięca jest bardzo bogata i atrakcyjna. Baśnie, książki podróżnicze i przygodowe, powieści, komiksy i również wybór poezji dla najmłodszych czytelników. Każdy lubi z czasem wracać do książek z wcześniejszych lat; dobrze jest więc, jeśli pokój dziecięcy będzie wyposażony w biblioteczkę. Może to być odsłonięty regał, albo etażerka, by kolorowe okładki zachęcały do sięgnięcia po książkę.

Kompletując meble do pokoju dziecięcego ma się do wyboru różne możliwości. Najczęściej kupuje się gotowe zestawy, które są zaprojektowane specjalnie na potrzeby najmłodszych. Są w nich wszystkie niezbędne elementy skomponowane w spójną stylistycznie i efektowną kolorystycznie całość. Bogata oferta producentów i sklepów pozwala zaspokoić potrzeby i gusty najmłodszych klientów. W małych mieszkaniach, przy dwójce lub trójce dzieci, nie zawsze można przeznaczyć dla każdego z nich osobne lokum. Znajdujące się w ofercie zestawy mogą posłużyć do umeblowania pokoju dla więcej niż jednego dziecka. Wtedy chodzi o to, aby bez nadmiernego zapełnienia przestrzeni, wygospodarować dla nich miejsca do spania, nauki i zabawy. Pomysłowość rozwiązań spełni oczekiwania rodziców. Popularne są łóżka piętrowe, bo zajmują mało miejsca. Bywają też rozkładane tapczaniki albo fotele, które w ciągu dnia służą jako miejsca do siedzenia.

Inną możliwością jest samodzielne zaaranżowanie pomieszczenia. Meble do pokoju dziecięcego można kupować osobno, wedle potrzeb i upodobań. Szczególnie dla rodziców maluchów jest sporo okazji do wykazania się pomysłowością i inwencją. Przede wszystkim ważny jest dobór kolorystyki. Barwy nie powinny być nadmiernie ostre i jaskrawe. Najlepsze są kolory pastelowe, w stonowanej gamie, ożywione wielobarwnymi akcentami maskotek i zabawek.

Zawsze trzeba jednak zwracać uwagę na to, aby meble do pokoju dziecięcego były solidnie wykonane, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Poszczególne elementy muszą być trwale umocowane, nie mogą się znajdować w nich części, które dziecko mogłoby samodzielnie wykręcić lub urwać. Jeśli do malowania powierzchni używane są farby, również powinny one być atestowane pod kątem używalności przez dzieci.

Renomowane sklepy prowadzące sprzedaż dziecięcych mebelków oferują szeroki asortyment w wysokim gatunku. Nawet bardzo wymagający klienci mogą się w nich zaopatrzyć w odpowiednie do ich potrzeb sprzęty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here