Kiedy warto wymienić drzwi zewnętrzne

Każdy budynek czasem wymaga renowacji. Przy generalnym remoncie często dbamy o termomodernizację – oczywistą czynnością jest wówczas zadbanie o odpowiednie ocieplenie i wymianę okien. Czasem jednak dobrze jest wymienić również drzwi. Kiedy powinniśmy o tym pomyśleć?

Jakie funkcje pełnią współczesne drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne montowane w starszych budynkach, zarówno blokach, jak i domach jednorodzinnych, często nie spełniają dzisiejszych standardów. Nawet dobrej jakości skrzydła z czasem się zużywają, ale dodatkowym parametrem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę jest ich bezpieczeństwo. W zależności od rodzaju budynku możemy chcieć zamontować drzwi z dodatkową ochroną antywłamaniową – dotyczy to zwłaszcza domów jednorodzinnych, które są szczególnie narażone na kradzieże, choć z pewnością nie zaszkodzi zadbać o bezpieczeństwo także w mieszkaniu w bloku. W zabudowie wielorodzinnej drzwi powinny oczywiście chronić przed nieuprawnionym wejściem do budynku, jednak najważniejszą ich funkcją jest ochrona przeciwpożarowa. Jak zatem powinny być skonstruowane takie drzwi?

Przede wszystkim powinny być wyposażone w mechanizmy umożliwiające zarówno szczelne odcięcie części budynku od reszty, jak i sprawną ewakuację. Pomagają w tym zamykacze i przytrzymywacze otwarcia, w zależności od potrzeby zapewniające utrzymanie odpowiedniej pozycji. Oprócz tego istotne są uszczelki, które utrudniają rozprzestrzenianie się ognia i dymu.

Skąd wiedzieć, czy drzwi zewnętrzne są bezpieczne?

W nowszych budynkach można śmiało zakładać, że zamontowane drzwi spełniają wszystkie wymagane normy, w tym przeciwpożarowe. Jeżeli jednak mieszkamy w starym budownictwie, to warto przyjrzeć się uważnie zarówno drzwiom do mieszkania, można też wezwać fachowca, by skontrolował drzwi. Jeżeli zajdzie potrzeba wymiany, najlepiej zaopatrzyć się u sprawdzonego sprzedawcy, np. tu: http://dabrowski-duh.pl/. Drzwi zewnętrzne są jednym z tych elementów domu, na których nie warto oszczędzać – w sytuacji zagrożenia ich jakość ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here