Meble skandynawskie

Styl urządzania wywodzący się ze Skandynawii stał się bardzo popularny. Wszystkie pomieszczenia w domu czy mieszkaniu są proste, jasne i funkcjonalne. Światło w tych pomieszczeniach umiejscawiane jest w taki sposób by wnętrza wydawały się na pierwszy rzut oka przestronniejsze. Cały styl skandynawski polega na odpowiednim doborze barw we wnętrzu. Głównymi kolorami są tu grafit, biel oraz brąz. Natomiast wszelkie dodatki mogą mieć barwy troszkę jaskrawsze. Po to by wprowadzić w pomieszczeniu odpowiedni kontrast.
Jak sama nazwa wskazuje styl ten pochodzi z północy Europy. Tamtejszy surowy i zimny klimat ma swoje odzwierciedlenie w urządzaniu wnętrz. Ma to swoje podłoże w dążeniu Skandynawów do jak największego związku z naturą. Cała idea stylu opiera się na prostocie i minimalizmie. Meble z naturalnych materiałów, oraz jasne ściany odzwierciedlają surowy klimat Europy północnej.
Meble w stylu skandynawskim ze względu na swoją funkcjonalność sprawdzą się zarówno w mieszkaniu jak i domu.
Podstawową barwą występującą we wnętrzach skandynawskich domów są naturalne oraz dość jasne kolory. Mają one symbolizować wszechobecny śnieg, towarzyszącym mieszkańcom Skandynawii przez dużą część roku. Drugą istotną kwestią jest dobór naturalnych materiałów. Do najważniejszych z nich należy z pewnością drewno. Nie zapominać jednak należy o kamieniu. Często występuje on na ścianach lub posadzkach skandynawskich wnętrz.
Wszelkie formy geometryczne występujące we wnętrzach są wyraziste oraz funkcjonalne. Ma to podkreślać praktyczny charakter wnętrz.
Dodatkowo tkaniny we wnętrzach grają bardzo istotną rolę. Styl ten obfituje w materiały. Włączając w to bawełnę oraz len.
Rola dodatków we wnętrzach ma wprowadzać dodatkową surowość we wnętrzach. Jednak bardzo często są one traktowane jako uzupełnienia i elementy mające wprowadzić w odbiorcy pewien element zaskoczenia.
Całość stylu możemy określić słowami takimi jak: przestronny, praktyczny i przytulny. Powszechnie stosowanie drewna ociepla wnętrze, i nadaje mu przyjemnego charakteru. Istnieje jeszcze kilka dodatkowych zalet tego stylu. Jest on doskonałą bazą do tworzenia bardzo zróżnicowanych aranżacji. Pozwala projektantowi na łączenie różnych stylów i różnych kolorów. Chłodne kolory w połączeniu z jaskrawymi i żywymi barwami pozwalają wytworzyć w pomieszczeniu ciepło.
Dobrym przykładem zastosowania mebli i stylu skandynawskiego jest centralny punkt domu. Jest nim salon. Pomieszczenie to służy do odpoczywania, zapraszania gości czy relaksu. Jest to więc pomieszczenie reprezentatywne. Należy zatem zadbać o jego wyposażenie. Pokój ten powinien być przestronny i wygodny. Dobierając meble do salonu kierujmy się głównymi zasadami. Zwróćmy uwagę na ich kolor. Dobrze sprawdzą się tutaj meble okute w bieli. Zwróćmy również uwagę na materiał z jakiego meble są wykonane. Jak zostało wspomniane wcześniej najlepiej sprawdzą się tutaj meble wykonane z drewna. Wprawdzie ich cena nie jest najniższa, ale będą nam one służyły przez wiele lat. Gra świateł jest w stanie pomóc nam w utworzeniu odpowiedniego klimatu we wnętrzu. Jasne światło jeszcze bardziej podkreśli charakter surowego wnętrza pokoju. Po zastosowaniu tych rozwiązań pokój ten będzie pomieszczeniem w, którym będziemy chętnie przebywali.
Kuchnia jest kolejnym pomieszczeniem w, którym spędzimy dużą ilość czasu. Jest to miejsce w, którym spożywamy wspólnie potrawy, spędzamy czas ze znajomymi czy urządzamy ważne dla nas uroczystości. To jak urządzimy te pomieszczenie ma kluczowe znaczenie dla ogólnego charakteru mieszkania. Styl skandynawski, właśnie w kuchni pokazuje swoje wszystkie mocne strony. Jasne kolory wraz z białymi lub szarymi meblami znakomicie podkreślają prostotę. Centralnym i najważniejszym miejscem tego pomieszczenia jest stół. Dobrze by był on wykonany z drewna. Jeśli chodzi o dodatki to w jadalni świetnie sprawdzają się wszelkie wazony, misy czy proste zastawy.
Następnie przejdźmy do sypialni. Powinna to być dla nas enklawa spokoju, ciszy i relaksu. Nie zapominajmy o rzeczy najważniejszej jaką jest spokojny i głęboki sen. W tym wypadku dominującymi barwami powinny być kolory stonowane. Pomogą one się nam zrelaksować, oraz sprawią, że nas sen będzie głębszy. Innym znanym patentem jest stosowanie w tym pomieszczeniu desek na podłodze. Wnętrze z takim rodzajem połogi sprawi, że będzie ono przytulne. Oprócz wygodnego materaca, dobrze jest by również łózko wpasowywało się we wszechobecny styl. Można to osiągnąć poprzez kupno łóżka posiadającego widoczne drewniane elementy. Mogą to być nóżki lub jego rama. Całość można uzupełnić w zależności od potrzeb o nocne szafki lub małe regały. I tutaj całość może delikatnie ożywić dodatek o wyrazistym kolorze.
Bardzo istotnym elementem w stylu skandynawskim jest rodzaj oświetlenia. Dzięki niemu wnętrza wydają się być bardziej przestronne i funkcjonalne. I w tym wypadku dobrze jest gdy oświetlenie łączy w sobie elementy dekoracyjne wraz z praktycznością. Styl skandynawski umożliwia połączenie prostych klasycznych form. I tutaj lampy posiadają części wykonane z naturalnych materiałów. Ponadto lampy te wykonane są powszechnie z najpopularniejszych w tym stylu materiałów. Tylko właściwe połączenie wszystkich elementów stanowić będzie idealne dopełnienie tego wyrafinowanego i wyrazistego stylu.
Styl skandynawski jest już od wielu lat popularny na całym świecie. Wnętrza tego typu możemy jednak coraz częściej spotykać również w Polsce. Coraz więcej osób w naszym kraju przekonuje się do prostoty i minimalizmu jaki reprezentuje ten styl.
Jego głównymi zaletami jest niewielka ilość mebli w nim występująca, prostota oraz duża praktyczność. Wdrożenie tego stylu spowoduje, że nawet małe wnętrza staną się bardziej przestronne i funkcjonalne.
Praktyczność tych wnętrz sprawdzi się również ze względu na nasz szybki styl życia.
Chcąc wprowadzać wszelkie zmiany w naszym życiu zacznijmy od małych elementów. Skupmy się na małych detalach, które z czasem spowodują lawinę zmian. Dodatkowo tempo zmian nie będzie dla nas problemem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here