Meble z dębu zalety i wady

Meble wykonuje się dziś dosłownie ze wszystkich, najdziwniejszych nawet odmian materiałów. Tworzy się je chociażby z takiego metalu i stali, jednakże zdecydowanie największą popularnością wciąż cieszą się zestawy standardowe i tradycyjne, czyli te, w których produkcji wykorzystano klasyczne drewno. Egzotyczne gatunki tego materiału stosowane są już nawet w polskiej branży meblarskiej, ale mimo tego mieszkańcy naszego kraju chętniej sięgają po rodzinne odmiany drewna, wybierając do swoich domów i mieszkań komplety utworzone chociażby z takiego dębu. Meble dąb sonoma od wielu lat niezmiennie cieszą się sporym uznaniem wśród klientów. Sam dąb rośnie na terenie niemalże wszystkich krajów europejskich, dlatego bez trudu pozyskuje się go również w Polsce, a później wykorzystuje do kreowania nowoczesnych kompletów mebli. Odznaczają się one przede wszystkim doskonałą trwałością i wysoką jakością. Ludzie uznają je za produkty bardzo wytrzymałe, które poradziłyby sobie nawet z bardzo intensywną i do tego codzienną eksploatacją, doskonale znosząc tego rodzaju użytkowanie. Meble wykonywane z drewna nie są jednak najtańszymi propozycjami sklepów meblarskich, dlatego warto by było zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście aż tak bardzo opłaca się w nie inwestować. Czy zatem mają one jakieś wady? Co mogłoby do nich należeć?

Jeżeli ktokolwiek porównałby do siebie różne gatunki drewna, mógłby dość szybko dojść do wniosku, że to właśnie dąb jest spośród nich najbardziej wytrzymałym tworzywem. Wykazuje się on sporą i imponującą twardością. Choć jest drogi i równie dobrze można by było zastąpić go chociażby znacznie tańszą sosną, większość ekspertów zajmujących się badaniem jakości różnych gatunków uznaje go za jeden z najlepszych materiałów drewnianych na świecie. Nie da się bowiem znaleźć drugiego tak twardego i wytrzymałego gatunku. Dąb jest tak twardym tworzywem, iż rewelacyjnie znosi codzienne użytkowanie. Nie niszczy się zbyt szybko, nie kruszy i nie łamie. Bardzo ciężko go jakkolwiek uszkodzić, nawet gdyby ktoś chciałby to zrobić naumyślnie. Kupując meble wykonane z dębu, klient inwestuje w niezwykle porządne wyroby, które za każdym razem zachwycić go mogą swoją podwyższoną trwałością. Są one odporne na różnorodne uszkodzenia mechaniczne. Mimo iż z natury wykazują się imponującą twardością i wytrzymałością, trzeba oczywiście właściwie je pielęgnować, użytkować i eksploatować. Tylko w taki sposób można zapewnić im jeszcze wyższą trwałość, by móc się nimi cieszyć długimi latami. Jeżeli użytkownik dębowych mebli odpowiednio o nie dba, dostosowując codzienną pielęgnację tych wyrobów do ich indywidualnych potrzeb, utrzymuje ich pierwotny wygląd przez bardzo długi czas. Niejednokrotnie takie meble dąb sonoma przekazywane są dosłownie z pokolenia na pokolenie. A gdy tylko coś się z nimi stanie, zawsze bez trudu można je zregenerować, przemalowując ich powierzchnię na nowy kolor bądź odnawiając ich poszczególne elementy. Potrzeba wykonania takich dodatkowych prac nie wystąpi jednak zbyt szybko. Warto również wspomnieć o tym, że dzięki wysokiej twardości dębu wykonane z niego meble doskonale radzą sobie z większymi obciążeniami i spokojnie mogą utrzymać na swojej powierzchni ciężkie przedmioty. Na pewno się pod nimi nie załamią ani nie ugną. Wytrzymają nawet bardzo duże obciążenia.

Niektórym ludziom wydaje się, że jeśli meble mają aż tak wysoką jakość i z założenia są bardzo twarde i wytrzymałe, to nawet jeśli w żaden sposób nie będzie się ich pielęgnować, wytrzymają one w nienaruszonym stanie przez długi czas. Nie jest to niestety prawda. Nawet najlepszy materiał świata musi być przecież właściwie konserwowany. Z tego zabiegu nie można rezygnować, jeżeli chce się korzystać z jednego kompletu mebli przynajmniej przez tych kilka lat. Nawet najwspanialej prezentujące się meble sąb sonoma, wykonane z wysokiego gatunku drewna, powinny być systematycznie pielęgnowane i o tym kroku należy zawsze pamiętać. Producenci drewnianych zestawów zwracają uwagę klientów na to, że ich wyroby wymagają przede wszystkim regularnego olejowania. Należy pokrywać ich powierzchnię specjalistycznymi substancjami, aby wzmocnić je od zewnątrz i od wewnątrz. Oleje przeznaczone do konserwowania drewnianych wyrobów tworzą na ich zewnętrznych powłokach dodatkową warstwę ochronną, zabezpieczając je jeszcze mocniej przed ewentualnymi uszkodzeniami. A jak często należy powtarzać taki zabieg? Przynajmniej raz w miesiącu. Jeżeli jednak użytkownik drewnianego zestawu nie ma na to czasu, może ograniczyć częstotliwość konserwacji do przeprowadzania takich zabiegów kilka razy w roku. Jest to absolutne minimum.

Wracając natomiast to samych właściwości tego gatunku drewna, należałoby jeszcze wspomnieć o tym, że jest ono materiałem wykazującym się podwyższoną odpornością na działanie wody. Nie chłonie płynów zbyt szybko, dzięki czemu nawet jeśli zostaną one wylane na jego powierzchnię, nie przedostaną się do jego głębszych warstw. Nie wnikną w jego strukturę i dzięki temu samo drewno nie namoknie. Oczywiście mimo tego podczas korzystania z mebli wykonanych z dębu powinno się uważać na to, aby nie dopuścić do ich kontaktu z wodą. Żadna ciesz nie wpłynie bowiem na nie pozytywnie. Mimo iż są one odporne na działanie wody, nie powinny być wystawiane na takie próby. Lepiej po prostu zapobiegać, aniżeli potem martwić się ewentualnymi uszkodzeniami i musieć sobie z nimi radzić. Gdyby jednak porównać ogólne właściwości dębu do cech innych gatunków drewna, można by było zauważyć, że to właśnie ten rodzaj materiału jest najbardziej odporny na wodę. Równie dobrze radzi sobie ze zmianami temperatur, dzięki czemu świetnie sprawdza się nie tylko w wewnętrznych pomieszczeniach, ale także i na zewnątrz. Meble dąb sonoma spokojnie można umieścić chociażby na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. Poradzą sobie one nawet w najtrudniejszych warunkach, zachwycając wszystkich i swoim wyglądem, i swoją jakością. Za takie meble każdy byłby w stanie zapłacić trochę więcej pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here