Meble ze Skandynawii

Styl skandynawski jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z krajów północy Europy. Wszystkie pokoje w mieszkaniu cechują się prostotą, jasnością i przestronnością. To jakie oświetlenie użyjemy ma wpływ na to jak przestronne będą dla nas pomieszczenia. Głównym założenie stylu skandynawskiego jest dobór odpowiedniej kompozycji barw. Mają one być dopełnieniem i łącznikiem scalającym całość. Dominującymi barwami są tutaj odcienie szarości, bieli oraz brązu. Całość dodatków powinna jednak swoją ostrością kontrastować co do reszty kolorów.

Klimat Skandynawii, który jest niejednokrotnie surowy i zimny, jest odwzorowany w wystroju wnętrz. Jego głównym założeniem jest chęć maksymalnego zbliżenia się do natury. Całość zwieńczona jest minimalizmem i prostotą. Meble skandynawskie wykonane z drewna, lub posiadające tego typu dodatki są tego dobrym przykładem. Następnym jest stosowanie jasnych ścian w celu odzwierciedlenia surowości klimatu Skandynawii. Wszelkie dodatki występujące we wnętrzach skandynawskich domów są funkcjonalne i praktyczne, co sprawia, że sprawdzą się również w niewielkim mieszkaniu. Dominującym kolorem spotykanym w tego typu wnętrzach jest biel, wraz z odcieniami szarości. Ma to być symbolem nieodłącznego elementu skandynawskiej pogody, a więc śniegu.

Kolejną istotną kwestią jest to na jakie materiały się zdecydujemy. Chcąc dokładnie odwzorować klimat północy Europy powinno to być naturalne drewno. Warto wspomnieć, że wielokrotnie wykorzystywanym materiałem jest również kamień. Używany jest zwłaszcza przy kładzeniu podłóg czy elementów ozdobnych na ścianach. Chcąc zniwelować koszty należy stosować tego typu ozdoby z umiarem. Gdyż mogą one być dużym obciążeniem dla naszego budżetu.

Wszystkie bryły i formy powinny być klasycznie geometryczne. Nie spotkamy tutaj nieforemnych kształtów, czy spiczastych akcentów. To dlatego że rzadko spotkamy je w rejonach północy. Całość powinna być uzupełniona o dobór odpowiednich rodzajów materiałów takich jak len czy bawełna. Dość powszechnie są one stosowane we wszelkich dodatkach znajdujących się w mieszkaniu. Mogą to być lampy, misy czy zastawa stołowa. Sama idea dodatków wprowadzać ma do wnętrza element zaskoczenia i kontrastu, wobec surowości i zimnego charakteru wnętrza.

Chcąc streścić styl skandynawski, należałoby użyć takich słów jak praktyczność, surowość oraz przestronność. Powszechne zastosowanie drewnianych akcentów ociepli wnętrze i nada mu przyjemnego charakteru. Cały styl umożliwi nam dodatkowo jego liczne modyfikację. Ponadto nie skreśla on szans na mieszanie go z innymi modnymi aktualnie stylami wnętrz. Połączenie chłodnych barwi i jaskrawych barw dodatków sprawia, że pomieszczenia będą ciepłe i przytulne.

Jednym z najważniejszych miejsc naszego domu jest jego centralny punkt jakim jest salon. pokój ten używany jest przez nas na co dzień, ale to również tutaj gościmy znajomych, czy spędzamy czas w wolne od pracy dni. Staje się ono tym samym wizytówką naszego domostwa. Jego wyposażenie powinno zatem być bardzo dobrej jakości. Zadbajmy w szczególności o to by nie znajdowały się w nim zbędne dodatki. Powinien to być pokój nade wszystko praktyczny i wygodny.

Szczególną uwagę starajmy się zwrócić na panujące w nim kolory. Gdy ściany tego pomieszczenia są utrzymane w jasnych barwach kolor mebli nie powinien być inny. Gdy na obecną chwilę dysponujemy innym rodzajem mebli, a nie chcemy zakupywać nowych przedmiotów. Możemy zastosować różnego rodzaju narzuty, zmieniające charakter mebli na bardziej surowy.

Sprawdźmy czy meble posiadają drewniane akcenty, podkreślające związek stylu z naturą. Bardzo często wystarczy drobny drewniany akcent, by meble te spełniały wymogi stylu skandynawskiego. Gdy meble nie będą w całości wykonane z drewna, ich koszt z pewnością będzie niższy. Dobrze jest zwrócić również uwagę na rodzaj oświetlenia. Jasne światło będzie w stanie odpowiednio podkreślić surowy charakter wnętrz. Gdy zastosujemy już wszystkie wskazówki, pokój ten będzie najczęściej odwiedzanym przez nas miejscem w mieszkaniu. Ciekawe meble w stylu skandynawskim znaleźć można u polskich producentów, jak Adriana Furniture: https://adrianafurniture.com/.

Kuchnia to kolejne miejsce w, którym spędzamy znaczną ilość czasu. To tu przygotowujemy i spożywamy posiłki, spędzamy czas ze znajomymi czy urządzamy święta. Pomieszczenie to jest swoistym łącznikiem pomiędzy pozostałymi pomieszczeniami znajdującymi się w mieszkaniu. To właśnie w jadalni możemy skorzystać ze wszystkich zalet stylu rodem ze Skandynawii. To tutaj połączenie szarych bądź jasnych mebli z odpowiednim naświetleniem podkreśli prostotę. Stół jest tu meblem wyznaczającym centralny punkt pomieszczenia. Tu nie powinniśmy oszczędzać i rozsądnie jest zainwestować. Stół z litego drewna doda pomieszczeniu prestiżu i surowego klimatu. Ponadto w kuchni dobrze umieścić dodatki, włączając w to surową i prostą zastawę stołową.

Kolejnym pokojem jest sypialnia. To miejsce powinno być dla nas szczególne. To tutaj znajduje się enklawa spokoju, oraz miejsce do spokojnego i głębokiego snu. W sypialni dobrze jest stosować barwy stonowane, co ułatwi nam relaksację oraz samo zasypianie. Drewniane deski na podłożu sprawią, że będzie ono pomieszczeniem wyjątkowo przytulnym. Co do samego łóżka, to dobrze jest gdy większość jego konstrukcji wykonana jest z prawdziwego drewna. Gdy będzie to jednak niemożliwe, dobrze gdy na przykład nogi łóżka są wykonane z elementów drewnianych. Dzięki temu łoże wpasuje się idealnie do otaczającego go wnętrza. Co do dodatków w sypialni, to mogą to być dyskretne i małe szafki nocne, lub praktyczne regały na książki. Nic nie stoi na przeszkodzie by ich kolory delikatnie odbiegały od przyjętych w tym stylu norm.

Do kluczowych zalet stylu skandynawskiego zaliczyć musimy jego minimalistyczny styl. Ułatwiający nam codzienne funkcjonowanie. Ponadto wiąże się to z duża funkcjonalnością mebli skandynawskich. Gdy styl ten przypadł nam do gustu, rozpocznijmy zmienianie domu od małych i prostych kroków. Na początku skupmy się na dodatkach, i dopiero stwierdźmy czy styl ten w pełni będzie nam odpowiadał. Unikniemy dzięki temu rozczarowań, a także ograniczmy koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here