Urządzanie pokoju dla dziecka

Wraz z narodzeniem dziecka pojawia się konieczność przystosowania przestrzeni domowej do nowego lokatora. Dziecko z jednej strony zdaje się nie potrzebować zbyt wiele w pierwszych dniach życia, ale jego narodzenie wiąże się z koniecznością umiejscowienia w mieszkaniu lub domu wielu rzeczy i mebli, które mają tendencję do zajęcia całej przestrzeni. Ważnym czynnikiem decydującym o organizacji przestrzeni jest obecność w domu starszych dzieci lub zwierząt, które mogłyby być dla dziecka zagrożeniem.
Urządzając pokój lub kącik dla niemowlęcia, wystarczy na początek zakupić łóżeczko lub kołyskę, komodę na ubrania oraz przewijak. Dobrym uzupełnieniem mogą być pojemniki na zabawki lub półka na książki. Zabawek i książek początkowo nie jest wiele, ale przybywają z każdymi odwiedzinami krewnych lub przyjaciół, którzy chcą zobaczyć dziecko. Zwyczajowo przynoszą wówczas coś dla dziecka: ubranko albo zabawkę.
Niektórzy rodzice uważają, że dziecko powinno spać z nimi. Nawet wówczas przyda się miejsce, w którym można bezpiecznie odłożyć dziecko na chwilę. Dokonując wyboru między kołyską a łóżeczkiem, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze jak długo dany mebel ma służyć dziecku, po drugie jaką przestrzeń ma zajmować, a po trzecie, jak bardzo ma być stabilny.
Kołyska zajmuje mniej miejsca niż łóżeczko. Może być wykonana z drewna. Zdobione kołyski są piękną i tradycyjną ozdobą dziecięcego pokoju. Dodatkowo pomocna może być funkcja kołysania, która może być pomocna przy uspokajaniu płaczącego niemowlęcia. Większość drewnianych kołysek ma dwie pozycje: stabilną, w której mebel pozostaje nieruchomy oraz funkcję kołysania – po wyjęciu specjalnej blokady. Na rynku dostępne są różne kołyski, także takie, które wzbogacone są o wibracje, uspokajające dźwięki i światełka. Należy jednak pamiętać, że kołyska dosyć szybko staje się zbyt mała dla rosnącego dziecka. Jest także na tyle płytka, że przebywać w nim może bezpiecznie tylko dziecko leżące. Dziecko, które umie już się swobodnie okręcać i podciągać do siadu (około 5-7 miesiąca życia) powinno już trafić do łóżeczka lub kojca.
Łóżeczko drewniane jest meblem, który może posłużyć znacznie dłużej niż kołyska. Może mieć nawet 120cm długości, co odpowiada wzrostowi dziecka około 4-letniego. Łóżeczko je meblem stabilnym, którego dno możemy podnieść do góry – gdy leży w nim dziecko leżące lub opuścić w dół, gdy jest miejscem spania i zabawy dziecka stojącego. Większość łóżeczek pozwala także na usunięcie dłuższej bocznej krawędzi, przez co chodzące dziecko może samodzielnie do niego wchodzić i wychodzić, lub też można je przystawić do łóżka rodziców. Łóżeczko drewniane jest stabilne i nie przewróci się, nawet gdy kilkuletnie rodzeństwo będzie się po nim wspinać, by zobaczyć niemowlaka.
Kolejnym wyposażeniem pokoju niemowlaka jest komoda na ubranka. Część rodziców wybiera mebel z szufladami, a część preferuje mebel z drążkiem, wieszając ubranka na wieszakach.
Kupując przewijak, można kupić samą nakładkę na łóżeczko lub komodę, lub osobny mebel. Dosyć dużo rodziców korzysta z przewijaka tylko w pierwszych miesiącach życia dziecka, gdyż przy dziecku, które już umie trochę się przemieszczać, istnieje ryzyko upadku z wysokości. Upadek z przewijaka jest najczęstszą przyczyną wizyt rodziców z dzieckiem na szpitalnej izbie przyjęć.
Kupując meble do pokoju dziecięcego warto zwrócić uwagę na to, by posłużyły nie tylko niemowlakowi. Zazwyczaj komplet mebli dobrej jakości jest dużym kosztem w domowym budżecie, zatem dobrze, gdyby posłużył dłużej niż pierwszy rok życia dziecka.
Rodzice przedszkolaka powoli zapełniają jego pokój kolejnymi meblami. Dziecku dwuletniemu potrzebny jest już stolik do rysowania i prac plastycznych. Stolik i krzesełko powinny pochodzić z jednego kompletu, by wygodnie było z nich korzystać. Sam stolik powinien być na tyle niski, by dziecko siadało przy nim bez pomocy, a krzesełko na tyle lekkie by umiało je samodzielnie odsunąć. Niezbędnym elementem stolika jest dobre oświetlenie – stolik należy postawić tak, by dziecko mogło korzystać ze światła dziennego, a wieczorami stolik stał w świetle lampy.
Dobrze, aby obok stolika znajdowała się półka lub szafka na akcesoria plastyczne, gry i puzzle, zawieszona na odpowiedniej wysokości, by dziecko mogło po nie swobodnie sięgać. Pomoże mu to utrzymać porządek w zabawkach i usprawni pracę twórczą.
Wielu rodziców trzyma poszczególne rodzaje zabawek w plastikowych lub szmacianych pudełkach, które pomagają w ich organizacji. Regały, które pojawiają się w pokoju dziecka powinny mieć kształ i głębokość umożliwiającą trzymanie zabawek w pudełkach. Pomoże to w zachowaniu porządku.
Gdy dziecko rośnie, konieczne staje się zakupienie większego łóżka. Popularne są rosnące wraz z dzieckiem drewniane łóżka, które można rozciągać. Są one nieco węższe od standardowego łóżka przez co zajmują mniej miejsca. Część rodziców woli wybrać rozkładany fotelik lub mały tapczan. Kupując tego rodzaju meble do pokoju dziecięcego należy pamiętać o tym by wybrać wzór, który będzie akceptowalny dla dziecka pięcioletniego, ale także dla nastolatka. Lepiej kupić mebel z gładką tapicerką i potrzeby dziecka zaspokajać poprzez kupowanie pościeli z nadrukami lub umieszczanie na ścianie naklejek z jego ulubionymi bohaterami z kreskówek.
W pokoju dziecka przedszkolnego mogą pojawić się inne zajmujące miejsce rzeczy, np. domek dla lalek, garaż, konik na biegunach. Dobrze jest zatem zostawić trochę miejsca, niezapełniając meblami całej przestrzeni, by uniknąć wrażenia nadmiaru, który nie sprzyja utrzymaniu porządku.
Gdy jeden pokój ma służyć więcej niż jednemu dziecku, warto rozważyć zakup łóżka piętrowego. Można kupić model podwójny mały, w rozmiarze 160×80 cm lub większy 180 lub 200×90 cm. Niektóre modele łóżek za niewielką opłatą można wzbogacić o wysuwaną dostawkę, która będzie pomocna w przypadku choroby dziecka, gdy rodzic chce być blisko by kontrolować jego stan, lub w przypadku zaproszenia gości na nocowanie. Dostępne są także modele łóżka na antresoli, pod którym można ustawić biurko i szafkę na książki. Jest to dobre rozwiązanie dla niewielkich przestrzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here