Płytki marmurowe do twojego mieszkania – styl, elegancja i wytrzymałość

0
754

Płytki marmurowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Wybierane są ze względu na ich różne parametry. Niektórzy konsumenci doceniają ich potencjał aranżacyjny oraz wykorzystują, by poprawić wygląd pomieszczeń. Inni stawiają na wysoką wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Niezależnie od motywacji zakupowych, sięgając po płytki marmurowe, masz pewność, że będzie to strzał w dziesiątkę. Poniżej dokonujemy krótkiego przeglądu zakupowego poświęconego tematowi płytek marmurowych. Dowiesz się jakie są ich najważniejsze zalety oraz w czym tkwi wyjątkowa siła marmuru i wykonanych z niego płytek.

Płytki marmurowe – o względach estetycznych słów kilka

Marmur był z powodzeniem wykorzystywany w architekturze i budownictwie od czasów starożytnych. Jego niezwykle przyjemna wizualnie powierzchnia nadaje się do szlifowania, dzięki czemu można z niej wytwarzać różnego typu płytki – zarówno te dedykowane na podłogi jak i do pokrywania ścian. Marmur jest zresztą materiałem, który na trwałe zapisał się w naszej wyobraźni – wzbudza bowiem skojarzenia z takimi tematami jak przepych, bogactwo i pałacowy wystrój.

Obecnie, dzięki łatwemu sposobowi obróbki, marmur stał się też materiałem łatwo dostępnym, stosunkowo tanim oraz wykorzystywanym w wykańczaniu takich pomieszczeń jak łazienki, kuchnie czy korytarze. Dzięki dużym możliwościom przemysłowej obróbki marmuru, na sklepowych półkach znajdziesz płytki pokryte rozmaitymi wzorami, prezentujące atrakcyjne odcienie, z bardzo szerokiej gamy kolorystycznej.

Nie powinno jednak dziwić, że największą popularnością cieszą się płytki marmurowe wykonane w delikatnych tonacjach będących odcieniami bieli, beżu, szarego. Na płytach takich często pojawiają się naturalne przebarwienia, delikatne zarysy struktur lub wyraźne żyłki ciemniejszych kolorów.

Płytki marmurowe – najważniejsze kryteria zakupu

Oczywiście, płytki marmurowe kupujemy nie tylko z uwagi na ich parametry estetyczne, ale również z uwagi na ich dużą praktyczną przydatność. Przede wszystkim – marmur to materiał stosunkowo miękki (oczywiście, w porównaniu do innych skał) oraz dobrze przewodzący ciepło. Dzięki temu wykorzystywany jest do wyścielania podłóg z systemem ogrzewania.

Warto podkreślić, że marmur ma tendencję do chłonięcia wilgoci. Wynika to oczywiście z samej budowy marmuru, który w postaci surowej jest skałą o dużym stopniu porowatości. W przypadku podłóg łazienkowych – jest to ważna zaleta, którą warto wziąć pod uwagę, szukając płytek do łazienki.

Marmur jest ponadto w dużym stopniu odporny na uszkodzenia mechaniczne – w tym również na zarysowanie powstające na skutek zwykłego poruszania się po podłodze. Dzięki temu, marmur jest wykorzystywany chętnie jako podłoże w przedsionkach, korytarzach, na schodach oraz w innych pomieszczeniach często użytkowanych. Warto szczególnie wziąć pod uwagę fakt, że pielęgnacja marmuru jest o wiele prostsza niż pielęgnacja podłóg drewnianych. Oczyszczenie podłogi marmurowej przebiega o wiele szybciej, nie wymaga stosowania specjalnych impregnatów, a powstające na niej zanieczyszczenia usuniesz bez stosowania profesjonalnych środków czyszczących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here