Art deco wczoraj i dziś

Meble w stylu art deco to jeden z najciekawszych wyznaczników eleganckiego, a jednocześnie wyszukanego stylu, który może zdefiniować wizualną stronę wnętrza. Art deco to połączenie artyzmu secesji i postrzegania przez współczesnych rodzącego się przemysłu. W projektowaniu wnętrz, art deco to wizja przestrzeni uporządkowanych, wręcz zdyscyplinowanych. Na początku dwudziestego wieku, kiedy powstawała była też wyznacznikiem zupełnie nowych czasów, nowej mentalności i nowego stylu życia. Art deco łączy sztukę, projekt i formę z precyzją maszyny. W założeniach, wytwory art deco miały być idealne – w pełni oddawać zamysł projektanta. Miała tego dokonać technologia,która w umysłach współczesnych już wkrótce miała rozwiązać wiele problemów ludzkiego życia. To co dzisiaj może wydawać nam się niezrozumiałe, a wręcz absurdalne, dla ludzi początku dwudziestego wieku, było czymś całkowicie zrozumiałym. Maszynowa produkcja wydawała się dostarczać produktów niezwykle wysokiej jakości. Produkty te nieraz wykańczane były niezwykle luksusowymi materiałami, takimi jak masa perłowa, kość słoniowa, czy egzotyczne gatunki drewna. Artyści tworzący w tym stylu czerpali inspiracje z geometryzującego widzianą rzeczywistość kubizmu, czy postrzeganej przez pryzmat kolonializmu sztuki bliskiego i dalekiego wschodu.

Art deco i jego życie dziś

Nurt w sztuce, który swój początek ma w zachwycie nad możliwościami przemysłowej produkcji początku dwudziestego wieku, dalej jest obecny we wzornictwie, czy projektach wnętrz. Może znaczenie, które miał dla swoich twórców zostało już nieco zapomniane, ale zasadnicza idea, która narodziła się wraz ze sztuką art deco trwa nadal. Co prawda w okresie po drugiej wojnie światowej, art deco ustąpiło miejsca zainteresowaniu artystów zajmujących się wzornictwem nowymi, współczesnymi nurtami, ale art deco, jako swego rodzaju idea, odcisnęła trwałe piętno zarówno na architekturze w dużej skali, architekturze wnętrz, meblarstwie i wzornictwie małych form. Elementy art deco odnajdujemy dziś i w powalających rozmachem ogromnych projektach architektonicznym, i w ozdobnej komodzie, i w najmniejszej, ze znajdującej się w niej filiżanek. Chyba żaden inny nurt w historii sztuki, nie odcisnął tak mocno swojego piętna na kształcie przedmiotów, które współtworzą otaczającą nas rzeczywistość i istotnie wpływają na to, jak tą rzeczywistość postrzegamy.

Meblarstwo – meble art deco

Meble w stylu art deco to jeden z bardzo istotnych obszarów w przemyśle meblarskim początku dwudziestego pierwszego wieku. Tworzą je światowej sławy projektanci, powstają w fabrykach wielkich, światowych marek, ale też w małych zakładach, oferujących całkowicie unikalne przedmioty. Forma mebli w stylu art deco, początkowo odnosiła się głównie do kubizmu, który nadał jej cech charakterystycznych. Meble tamtego okresu to przenikające się figury geometryczne, obłe wykończenia i proporcjonalne kształty – a to wszystko wykonane z cennych, nieraz luksusowych materiałów. Wynalazkiem art deco są również różnego rodzaju meble wielofunkcyjne, łączące w sobie zadania klasycznych elementów umeblowania, których nie mogło zabraknąć w żadnym eleganckim domu. Współczesny styl art deco również odnosi się do tych wzorców, aczkolwiek duży wpływ miały na niego późniejsze nurty w sztuce – widać w nich wpływ późnego modernizmu i nurtów postmodernistycznych, powstałych w czasach gdy mentalność początku dwudziestego wieku nie wystarczała już do opisania otaczającego nas świata. Współczesny funkcjonalizm projektów w stylu art deco odpowiada na potrzeby mieszkańców współczesnego świata, który przecież przez ostatni sto lat przeszedł ogromne przemiany. Również materiały, których używają projektanci i wytwórcy bardzo się zmieniły. Już nie kość słoniowa i heban zdobią meble, a drewno wyłowione z dna morza, czy nawet różnego rodzaju syntetyczne materiały.
Ze współczesnych firm, wykonujących meble w stylu art deco, warto wspomnieć wytwórnię Musees Furniture, oferującą wolnostojące meble bezpośrednio nawiązujące do historycznego, przedwojennego stylu. Projektantką łączącą klasykę z nowoczesnością jest Magdalena Sobula. Śmiałe i zupełnie nowoczesne, aczkolwiek w dalszym ciągu zanurzone w świecie art deco projekty oferują pracownie Zen Interiors, czy Artcore Designs.

Mała forma – art deco w kuchni i na komodzie.

Oprócz mebli, sztuka art deco to przede wszystkim małe formy, czyli wszelkiego rodzaju przedmioty użytkowe znajdujące zastosowanie w domu, biurze, czy dowolnej, innej przestrzeni. Te formy łączą w sobie klasyczną treść, ze zgeometryzowaną, czasem wręcz kubistyczną formę. To co je łączy, i co jest najważniejszym wyznacznikiem definiującym sztukę art deco, jest ich użytkowość i pełna funkcjonalność.
Dawniej, wytwórcy przedmiotów w stylu art deco, wykonywali przedmioty luksusowe, powtarzalne w formie, wytwarzane nowoczesnymi metodami. Tą drogą podążały przede wszystkim huty szkła, zakłady produkujące ceramikę, czy artykuły emaliowane. Również wśród producentów wszelkich innych domowych akcesorów, reprezentowani byli twórcy art deco. Eleganckie patery ze szkła i metalu, oszczędne w formie, nieraz brutalnie zamykające klasyczne zdobienia w geometrycznych kształtach zegary, projekty coraz to nowych urządzeń ułatwiających ludziom życie.
Co ciekawe, wiele firm, które powstały w pierwszej połowie dwudziestego wieku, a które zajmują się wytwarzaniem przedmiotów w stylu art deco, istnieje nadal i wytwarza przedmioty, odpowiadające potrzebom dzisiejszych czasów. Oprócz stylizowanych akcesorów do przypraw, w ofercie tych firm znajdują się również mikrofalówki, czy ekspresy do kawy w stylu art deco.
Do takich firm należy produkująca kryształy, biżuterię i różnego rodzaju akcesoria francuska wytwórnia Lalique. Firma WMF, oprócz tradycyjnych akcesorów kuchennych i domowych, w swojej ofercie ma również szeroki wybór współczesnego, elektrycznego AGD. Czeska wytwórnia Moser, polska huta szkła Ćmielów, czy białoruska huta Niemen stale wytwarzają i sprzedają na światowych rynkach eleganckie i luksusowe produkty art deco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here