Dobra szafa na długie lata

Wydawać by się mogło, że zakup szafy do domu to zadanie, z którym każdy powinien poradzić sobie bez większego problemu. No bo niby jaki miałby być problem z kupieniem mebla, który należy przecież do podstawowego wyposażenia gospodarstwa domowego? Ponadto na rynku mamy tak ogromny wybór najróżniejszych szaf, że każdy, nawet najbardziej wybredny klient powinien bez problemu znaleźć coś dla siebie. No właśnie, na tym chyba może polegać problem. Problem bogactwa. Podaż szaf jest bowiem tak duża, że często w natłoku najrozmaitszych propozycji można się po prostu pogubić. Jak zatem uniknąć błędów, jak dokonać najwłaściwszego wyboru, aby być później zadowolonym z zakupionej szafy i cieszyć się nią przez długie lata? Na te z pozoru tylko łatwe pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym krótkim artykule.

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od próby znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy szafa do domu ma być szafą wolno stojącą czy szafą wnękową, zamówioną i zamontowaną pod wymiar. Jeśli szukamy szafy wolno stojącej, to w takim przypadku należy zadać dodatkowe pytanie o styl pozostałych mebli w naszym mieszkaniu lub domu. Ważne bowiem jest to, aby każdy mebel, w tym oczywiście również i szafy, pasowały do siebie stylistycznie. Nie ma co się oszukiwać, szafa jest przecież ważnym i dość mocno wyeksponowanym elementem wyposażenia wnętrz, więc jej wygląd powinien korespondować z pozostałymi meblami. Jeśli mamy więc już określony styl całego mieszkania (w tym mebli) to możemy przystąpić do wyszukania konkretnej szafy. Oczywiście sam styl szafy, jej kształt, kolor, faktura itp. to dopiero początek zabawy. Ważne są również gabaryty, wystrój wnętrza, rodzaj użytego materiału itd. To wszystko składa się na szereg pytań, na które również powinniśmy sobie odpowiedzieć sami, nikt za nas tego nie zrobi – no chyba, ze korzystamy z usług profesjonalnego architekta, ale w takim przypadku czytanie niniejszego artykułu raczej nie wydaje się uzasadnione.
Tak więc nasza szafa do domu powinna spełniać możliwie jak najwięcej wymagań, które sobie nakreślimy, Optymalnie by było, gdyby spełniała wszystkie te wymagania. Aby żadnego warunku nie pominąć warto sporządzić sobie listę, na przykład w układzie tabelarycznym. Na liście tej można wypisać wszystkie cechy (łącznie z ceną), jakie nasza idealna szafa do domu powinna spełniać. Cechom tym przypisujemy następnie konkretne wagi w systemie od 1 do 5. Przypisanie wag pozwoli nam ustalić, które elementy są dla nas najistotniejsze, a które z kolei mniej ważne. Pozwoli nam to później na łatwiejsze dokonywanie konkretnych wyborów podczas zakupów, kiedy to często trzeba niestety iść na różne kompromisy. Łatwiej przecież będzie zrezygnować z jakiejś cechy posiadającej na naszej liście wagę 1 (mało istotna) niż z cechy o wadze 5 (bardzo ważna).
Kiedy mamy już gotową listę wraz z wszystkimi cechami i przypisanymi do nich wagami możemy udać się na „polowanie”, czyli na zakupy. Najwygodniej się to robi… nie wychodząc z domu! Tak, tak, możemy przecież przejrzeć wstępnie wszystkie oferty korzystając z internetu. Ale tę fazę kupowania szafy traktujmy zawsze jako fazę wstępną, mającą na celu dokonanie początkowej selekcji, polegającej na wybraniu wstępnych ofert a odrzuceniu tych, które na pewno nie spełnią naszych oczekiwań (np. pod względem cenowym). Jeśli już dokonaliśmy wstępnych wyborów to możemy ruszyć w teren! To najważniejszy etap kupowania mebli, ponieważ podczas osobistych oględzin będziemy mogli się przekonać, jak naprawdę wygląda dana szafa, jaka jest precyzja wykonania poszczególnych elementów, jak na żywo wygląda zastosowany materiał i kolor, jakie są proporcje poszczególnych elementów wyposażenia wnęki szaf itd. Stanowczo odradzamy pomijanie tego elementu, jakim są osobiste oględziny i poprzestanie na wyborze i zamówienie towaru przez internet. Poza tym osobista wizyta w sklepie meblowym daje nam jeszcze jedną możliwość, której nie sposób nie docenić. Mowa tu o możliwości porozmawiania z doradcą klienta na stoisku meblowym, który – przynajmniej w teorii – powinien być fachowcem w swojej dziedzinie, który chętnie nam, klientom, będzie służył poradą. Podczas rozmowy z taką osobą będziemy mogli upewnić się, czy dokonany przez nas wybór był prawidłowy, czy przyjęliśmy poprawne założenia i czy wybrana przez nas szafa będzie spełniała wszystkie (lub przynajmniej większość) naszych oczekiwań.
No i na koniec cena. W przypadku ceny nie rekomendujemy kupowania na siłę produktów najtańszych. Sugerowanie się w dużym stopniu tylko ceną bywa często zgubne. Są rzeczy, podczas zakupu których, można się kierować jak najniższą ceną, ale szafa do nich nie należy, To przecież eksponowany mebel, który ma nam służyć przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, więc warto trochę dołożyć, aby potem móc cieszyć się latami z solidnego, trwałego i dobrze dobranego mebla.
Nie oznacza to jednak, że mamy zrezygnować z prób uzyskania jakiejś obniżki. Wręcz przeciwnie! Jeśli już wybraliśmy swoją wymarzoną szafę, to spróbujmy spytać o jakiś rabat. Przeważnie sprzedawcy widząc, że mają do czynienia z poważnym klientem, który jest blisko podjęcia decyzji o zakupie, są skłonni udzielić jakiejś obniżki.
Nie zapomnijmy jeszcze o potwierdzeniu dogodnych warunków gwarancji oraz ustaleniu bezpiecznego transportu, Nie ma nic gorszego, niż uszkodzona w transporcie szafa, którą tak pieczołowicie wybieraliśmy!

Nieco inaczej sprawa będzie wyglądała, jeśli szukamy szafy wnękowej pod zabudowę. W takim przypadku zbyt długie poszukiwania w internecie nie mają większego sensu, ponieważ 90% spraw załatwiamy na miejscu, z doradcą danej firmy, zajmującej się projektowaniem, produkcją i montażem tego typu szaf. Tak więc, jeśli potrzebujemy szafy na wymiar, to powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniego sprzedawcy. Wybierając go możemy się kierować w pierwszej kolejności opiniami naszych znajomych (bo to najpewniejsze źródło), a jeśli takowych nie mamy, to poszukajmy wiarygodnych opinii w internecie. Najlepsze będą różnego rodzaju fora i grupy dyskusyjne w internecie.
Jak już znajdziemy odpowiedniego producenta, to nieodzowne będzie umówienie się na spotkanie, podczas którego załatwimy wszystkie dalsze formalności. Przed spotkaniem nie zapomnijmy o dokładnym zmierzeniu przestrzeni, w której ma znajdować się nasza szafa do domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here