Fotele uszaki – do jakich stylów pasują?

0
1904

Choć trendy w branży wnętrzarskiej zmieniają się jak w kalejdoskopie, są meble, które skutecznie potrafią się przed tym obronić. Pomimo upływu czasu nadal zachowują swój pierwotny urok i wdzięk oraz wnoszą do domowej przestrzeni ponadczasowy design. Jednym z nich są fotele uszaki – meble, które nigdy się nie starzeją oraz nie wychodzą z mody. I choć pierwsze ich wersje powstały kilkaset lat temu, do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością, goszcząc zarówno w stylistykach tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Fotel uszak – czym się charakteryzuje?

Uszak to mebel nie tylko ponadczasowy, ale również dość charakterystyczny. Dzięki pewnym szczegółom, trudno go pomylić z jakimkolwiek innym. Wyróżnia się bowiem wysokim i lekko odchylonym oparciem. Po jego bokach znajdują się dwie półkoliste poduszki, określane mianem „uszu”, od których notabene zawdzięcza swoją nazwę. Wbrew przekonaniom niektórych, nie stanowią one elementu dekoracyjnego. Ich zadaniem jest poprawa komfortu i wygody użytkownika. Fotel uszak wyróżnia się również masywnym siedziskiem i odpowiednio wyprofilowaną konstrukcją.

Do jakich stylów wnętrzarskich pasuje?

Niewątpliwą zaletą foteli uszaków jest ich uniwersalność stylistyczna, która sprawia, że doskonale odnajdują się we wnętrzach o różnym charakterze. Występują bowiem w rozmaitych formach i kolorach, które pozwalają na swobodny dobór do konkretnego wystroju. Na pierwszym miejscu znajduje się stylistyka klasyczna. Do takiej aranżacji najlepiej będzie pasował ponadczasowy model wsparty na dekoracyjnych, ludwikowskich nóżkach z profilowanym oparciem – optymalnie utrzymany w stonowanych, neutralnych kolorach. Fotele uszaki stanowią również niezastąpioną propozycję do wnętrz vintage. W takim zestawieniu najlepiej sprawdzą się modele w klasycznej formie, uzupełnione jednak o kwiatowe, dekoracyjne akcenty. Polecane również do przestrzeni utrzymanych w duchu artystycznej cyganerii. Fotele uszaki to także doskonały wybór do wnętrz boho, w których dominują jaskrawe, energetyzujące barwy. Najlepiej sprawdzą się te w krzykliwych, odważnych tonacjach, np. żółci czy pomarańczy.

Niektórzy uważają, że fotele uszaki to meble zarezerwowane wyłącznie do klasycznych wnętrz. Czy można wierzyć tym sugestiom będąc posiadaczem nowoczesnej przestrzeni? Oczywiście, że nie! To meble o ponadczasowym wydźwięku, które doskonale potrafią wpisać się w każdy wystrój – także współczesny. Inna będzie tylko ich forma – lekka, pozbawiona zdobnych przeszyć czy innych dekoracji. Nie bez znaczenia pozostaje również ich kolorystyka. Fotele uszaki w nowoczesnej odsłonie to przede wszystkim modele w czarnej, szarej, miętowej lub różowej odsłonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here