Fronty lakierowane czy matowe w kuchni

W powszechnej świadomości funkcjonują dwa przekonania dotyczące frontów mebli kuchennych. Jedno głosi, że matowe fronty są bardziej praktyczne i modne, natomiast drugie, że do małej kuchni warto wybrać fronty lakierowane. Tak naprawdę wszystko jest bardziej skomplikowane, gdyż matowe fronty brudzą się bardziej niż błyszczące, a połysk nie zawsze pasuje do kompaktowych kuchni. Czym zatem kierować się przy wyborze frontów kuchennych?

Dobry zestaw mebli kuchennych to gwarancja wygody i jakości pracy. Procesowi gotowania towarzyszą wysokie temperatury i wilgotność, dlatego nie wszystkie meble mogą wytrzymać kuchenne środowisko. Co więcej, poza stroną praktyczną mebli, w kuchni ważna jest również atrakcyjność zewnętrzna, gdyż często w tym pomieszczeniu przyjmowani są goście lub rodzinne nasiadówki. Jakie fronty kuchenne wybrać, aby meble kuchenne na wymiar łączyły praktyczność i piękno.

Do jakich kuchni nadaja się lakierowane fronty?

Lakierowane fronty kuchenne prezentują się efektownie, ale nie nadają się do każdej kuchni. Połysk w żaden sposób nie łączy się z linią stylów wiejskich, rustykalnych czy chociażby popularnej Prowansji, w przypadku której odpowiednie są powierzchnie z szorstką obróbką. Błyszczące, lakierowane fronty dobrze komponują się ze stylem hi-tech, z loftem, minimalizmem, nowoczesnością i trendami skandynawskimi. Można je również wkomponować we wnętrza zaprojektowane w stylu eko, neoklasycystycznym, futuryzmu, pop-artu i fusion.

Połysk najlepiej wygląda w niewielkich, a nawet przestrzeniach. Powierzchnia odbijająca światło w połączeniu z dekoracyjnym oświetleniem może optycznie powiększyć przestrzeń. Jeżeli dodatkowo we wnętrzu zastosowane zostaną jasne odcienie, efekt wizualny będzie jeszcze bardziej zauważalny.

W niektórych przestronnych kuchniach lakierowane fronty brw również mogą stworzyć pozytywny efek, o ile zadba się, aby uniknąć zbyt dużej ilości wolnej przestrzeni i wyglądu sali balowej.

Zalety i wady lakierowanej kuchni

O popularności zestawów kuchennych z połyskiem decyduje wiele zalet:

  • Częściowo odbijają światło od powierzchni, dlatego idealnie nadają się do małych pomieszczeń z oknami skierowanymi na północ.
  • Połysk wizualnie sprawia, że ​​masywne meble są lżejsze, a przestrzeń bardziej swobodna.
  • Połysk świetnie prezentuje się na ciemnych powierzchniach. Nadaje im połysk i zapobiega pochłanianiu światła.
  • Wysokiej jakości lakierowane fronty są mniej podatne na negatywne skutki wilgoci niż matowe. Stanowią niezawodną ochronę mebli, przedłużając tym samym okres ich eksploatacji.
  • Połysk nie traci koloru pod wpływem światła ultrafioletowego, którego większość odbija.

Powszechnie podkreślaną wadą lakierowanych frontów jest fakt, że pozostają na nich odciski palców i widać nawet cienką warstwę kurzu. Problem można rozwiązać za pomocą detergentu i miękkiej gąbki lub ściereczki z mikrofibry.

A może jednak kuchnia matowa?

Zestaw w kuchni, w której wykorzystane są fronty matowe, uważa się za praktyczne i nie wymagające częstego mycia. Fronty tego typu są odporne na promieniowanie UV i pasują do wielu modeli kuchni w różnych kolorach. Matowa powierzchnia w kuchni może być gładka lub teksturowana. Zestaw może imitować skórę, tkaninę, marmur lub drewno.

Szeroka gama kolorów

Do produkcji matowej kuchni stosuje się materiały o różnych kolorach. Zaleca się wybór kolorystyki zgodnie z ogólnym stylem kuchni:

  • Do pomieszczeń w stylu klasycznym odpowiednie są matowe powierzchnie o powściągliwych tonach takich jak szary, beżowy, jasnobrązowy.
  • Skandynawski styl najczęściej łączy białe powierzchnie z naturalnym drewnem.
  • Styl wiejski stosuje fronty BRW (https://www.swiatmebli.pl/brwhurt/) we wszystkich odcieniach brązu.
  • Kuchnia w stylu loftu pozwala na użycie matowych frontów w dowolnym kolorze.
  • High-tech to styl, ktory polega na montażu mebli we wszystkich odcieniach szarości.

Podsumowując

Zestaw mebli z lakierowanymi frontami to dobre rozwiązanie do nowoczesnej kuchni na wymiar. Uszlachetnią one przestrzeń i pomogą stworzyć stylowe wnętrze. Trzeba też zauważyć, że trudno znaleźć połysk w naturalnym środowisku, dlatego matowe fronty wyglądają bardziej naturalnie i tworzą przytulną atmosferę w pomieszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here