Jak dobrać rozmiar szafki rack?

0
742

Szafy rack na trwałe zmieniły nasze podejście do aranżacji pomieszczeń serwerowych i biurowych. Ich zadaniem jest maksymalnie ergonomiczne wykorzystanie danej przestrzeni, w sposób bezpieczny dla przechowywanych w niej sprzętów oraz ich użytkowników. Obecnie, szafki rack dostępne są w wielu wersjach, o odmiennym sposobie montażu, docelowym miejscu ustawienia, rozmiarze. Ponadto niektóre modele wyposażone są w dodatkowe komponenty funkcjonalne, które zwiększają bezpieczeństwo przechowywanych wewnątrz sprzętów. Poniżej rozwijamy temat doboru szafek rack skupiając się na podstawowej kwestii użytkowej – rozmiarach dostępnych produktów. 

Rozmiar szafek rack – przegląd polecanych modeli 

Szafki rack tworzą rozbudowaną grupę, w której znajdziesz produkty różnych rozmiarów oraz o różnym zastosowaniu. Do najczęściej wykorzystywanych należą:

– szafki rack 19,

– szafki rack 6 u,

– szafki rack 12 u,

– szafki rack 21 u. 

Współczynnik U można w bardzo prosty sposób przeliczyć. 1U ma długość około 1,75 cala, czyli niecałe 4,5 cm. By wybrać odpowiedni rozmiar, należy dokonać pomiaru wszystkich jednostek, które planujesz ulokować wewnątrz szaf. Zaleca się wybór szafek wyższych o 25-35% niż wysokość samej jednostki. Przykładowo, do jednostki centralnej wysokiej na 100 cm warto wybrać szafkę rack wysoką na 125-135 cm.

Problematyczny może być również wybór szafki o odpowiedniej głębokości. W trakcie ustalania tego parametru warto również dodać dodatkowe centymetry. Przydadzą się do przechowywania przewodów odchodzących z danej jednostki. Ponadto dodatkowa przestrzeń będzie zwiększać poziom wentylacji wewnątrz szafki, co z pewnością dobrze wpłynie na znajdujące się w niej sprzęty. Wybór szafki odrobinę większej pozwala także na dalsze rozbudowywanie serwerowni w przyszłości, łatwą wymianę okablowania oraz prowadzenie prac konserwacyjnych bez konieczności wyciągania jednostki z szafki.

Szerokość jest rozmiarem najbardziej ustandaryzowanym w przypadku szafek rack. Większość ich producentów wytwarza szafki o takiej samej szerokości, niezależnie czy mowa o modelach przeznaczonych do zawieszania na ścianie, czy o modelach przeznaczonych do stawiania na podłodze. 

Najważniejsze zalety szaf rack

Szafy rack warto wybierać zgodnie z Twoim konkretnym zapotrzebowaniem oraz zamierzeniami. Ilość sprzętów, którymi dysponujesz oraz ich rozmiar mają kluczowy wpływ na zamawiane ilości szafek. Warto przy tym pamiętać, że szafki rack oferują rozmaite możliwości swoim użytkownikom, wśród których znajduje się opcja rozbudowy całego systemu lub jego redukcji. 

Dużym ułatwieniem płynącym z wyboru szafek rack jest fakt, że nawet przy maksymalnym obciążeniu sprzętowym, wciąż zapewniają one optymalną wentylację przechowywanych jednostek. Gwarantuje to ochronę sprzętu na najwyższym poziomie. Dotyczy to tak samo szaf stojących jak i ich rzadziej wybieranych odpowiedników wiszących. Te ostatnie znajdują zastosowanie głównie w biurach, salach konferencyjnych, portierniach i recepcjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here