Jak optycznie powiększyć łazienkę

Urządzanie łazienki może przebiegać odmiennie, w zależności od rozmiaru pomieszczenia oraz oczekiwań ich codziennych użytkowników. Wiele osób pragnie uzyskać efekt powiększenia kubatury, dodając pomieszczeniu głębi oraz wypełniając je refleksami świetlnymi. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku łazienek o ograniczonej powierzchni oraz tych o nietypowych kształtach. Poniżej wskazujemy na najciekawsze i najbardziej atrakcyjne rozwiązania, z których mogą korzystać osoby stawiające na efekt powiększenia – dowiesz się jakie sprzęty sanitarne oraz elementy wykończenia warto wybrać. 

Podłoga i ściany w łazience – czyli jak optycznie powiększyć pomieszczenie 

Podstawowym rozwiązaniem, które powinni rozważyć wszyscy aranżerzy, jest wybór płytek optycznie powiększających dane pomieszczenie. Do takich należą płytki z powierzchnią trójwymiarową oraz płytki wielkoformatowe. Za ich pomocą wyłożysz powierzchnię połogi jak i ścian, tworząc zwarte i solidne zabezpieczenie. 

Płytki trójwymiarowe są pokryte różnymi deseniami zawierającymi wypukłości oraz wklęsłości. W ten sposób wytwarzają one wrażenie trójwymiarowej głębi. Płytki 3D są wybierane szczególnie chętnie jako ozdoba ścian. Mogą być świetnym uzupełnieniem aranżacji loftowych, minimalistycznych oraz nowoczesnych. Warto sięgać zwłaszcza po płytki o gładkiej, połyskliwej powierzchni. 

Płytki wielkoformatowe to idealny wybór ze względów praktycznych. Ich powiększone rozmiary przyspieszają przebieg montażu oraz ograniczają zapotrzebowanie na fugę. By uzyskać efekt pogłębionej przestrzeni, warto zdecydować się przede wszystkim na płytki o jasnych odcieniach lub smugach. Do takich należy płytka podłogowa Tubądzin Torano White, dedykowana między innymi do łazienek w stylu angielskim, boho oraz rustykalnych. 

Odradzamy wybór płytek o powierzchniach matowych, które będą oddziaływać w odwrotny sposób – zamiast dodawać pomieszczeniu głębi, będą je niepotrzebnie spłaszczać. 

Urządzenia sanitarne – i ich oddziaływanie na przestrzeń 

Urządzenia sanitarne – takie jak wanna, kabina prysznicowa, umywalka – zajmują zazwyczaj dużo miejsca. Podstawowym rozwiązaniem jest więc po prostu wybór urządzeń o stosunkowo ograniczonej powierzchni. Warto rozważyć zakup wanny długiej na zaledwie 150 cm i szerokiej na 70 cm lub kabiny prysznicowej o wymiarach 70×70 cm (a nawet mniejszej). Zasada ta dotyczy także umywalki, która powinna razem z blatem tworzyć kompaktowe połączenie. 

Urządzenia sanitarne warto uzupełnić o odpowiednio dobrane baterie. Również one mogą pomóc w optycznym powiększeniu metrażu pomieszczenia. Wystarczy w tym celu wybrać modele wykonane z połyskliwych materiałów, takich jak polerowany chrom lub mosiądz. Będą obijać padające na nie światło, dodając całemu pomieszczeniu jasności oraz głębi. 

Wartym rozważenia rozwiązaniem jest też wybór baterii podtynkowych zamiast natynkowych oraz przystosowanie instalacji do ich montażu. W ten sposób zaoszczędzisz cenne centymetry wolnej przestrzeni dookoła umywalki oraz wanny. Dobrym krokiem będzie również ograniczenie się do baterii o niewielkich rozmiarach, wyposażonych w skrócone wylewki oraz niewielkie uchwyty. Im mniej rozbudowana jest konstrukcja danej baterii, tym lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here