Wkładki do drzwi, czyli właściwie wkładki do zamków, to kluczowe elementy w działaniu każdych skrzydeł drzwiowych. Mają olbrzymi wpływ na ich wytrzymałość, możliwość stosowania, a tym samym – na bezpieczeństwo całego lokalu. Wkładki warto wybierać pod kątem konkretnego miejsca, w którym zostaną zamontowane wraz z drzwiami. Ponieważ wybór wkładki nie jest zadaniem łatwym, ani tym bardziej dowolnym, przygotowaliśmy krótkie wprowadzenie w ten temat. Dowiesz się z niego jaki rodzaj wkładek warto wybierać, czym różnią się poszczególne ich kategorie oraz jaki poziom zabezpieczenia oferują.
Wkładki do drzwi – kwestie praktyczne
Jasno widać w statystykach, że źle dobrane wkładki do drzwi są jednym z głównych powodów włamań. Niestety, ale drzwi wyposażone w niewłaściwą wkładkę są łatwe do sforsowania, znacząco obniżając poziom zabezpieczenia danego lokalu. Dlatego wkładki należy dobierać pod kątem konkretnego modelu drzwi oraz ich otworów montażowych. Prawidłowo dobrana wkładka będzie też łatwa i szybka w montażu, czego dokonasz z łatwością bez potrzeby korzystania z fachowej pomocy.
W trakcie zakupów kluczowe jest dobranie wkładki o odpowiednich rozmiarach. Dlatego najlepiej rozpocząć od tej właśnie sprawy. Jak określić pożądany rozmiar wkładki? Jest on wyrażany dwoma wartościami, które oznaczają: (1) odległość dzieląca śrubę od krańca zewnętrznego, (2) odległość dzieląca śrubę od krańca wewnętrznego.
Szczególnie jeśli kupujesz wkładkę wyposażoną w gałkę, konieczne będzie zwrócenie uwagi na te wartości. Niestety, ale modele z gałką nie mają zamka osadzonego, co przekłada się na wspomniane parametry. Natomiast osoby dysponujące półwkładkami (w których zamek ulokowany jest tylko po jednej stronie) muszą wybierać produkty, których pierwszy parametr ma wartość 0.
Wybór wkładek do drzwi
Odnalezienie odpowiedniej wkładki nie powinno zająć szczególnie dużo czasu – często jest to kwestia zaledwie kilku minut. Najlepszym rozwiązaniem jest wykręcenie śruby mocującej, a następnie zmierzenie wspomnianych wyżej parametrów. Uzyskane wymiary określają jaki rozmiar wkładki powinieneś wybrać.
Bardziej skomplikowane może okazać się odnalezienie właściwej wkładki bębenkowej do nowych skrzydeł drzwiowych, w których do tej pory nie było żadnego wypełnienia. Wówczas, konieczne będzie samodzielne wymierzenie wszystkich elementów montażowych i konstrukcyjnych, które określą jakich rozmiarów produktu potrzebujesz. Warto przy tym podkreślić, że dopuszcza się wybieranie wkładek nieco dłuższych niż dedykowane do nich otwory, jednak nie powinny wystawać poza powierzchnię szyldu na więcej niż 3 mm.
Rodzaje wkładek bębenkowych do drzwi
Wkładki bębenkowe można podzielić na kilka głównych grup. Jeśli poszukujesz odpowiedniego zestawu, warto przeglądnąć ofertę sklepów stacjonarnych i internetowych. Wata polecenia jest zwłaszcza wkładka do zamka – sklep Sparta, dostępna w rozmaitych rozmiarach i rozbudowanej konstrukcji.
Pierwszym typem chętnie wybieranych wkładek bębenkowych są wkładki dwustronne. Na ich obu końcach znajduje się miejsce do wprowadzania klucza. Są to popularne wkładki, stosowane przede wszystkim do drzwi wejściowych.
Półwkładki to zestawy wyposażone w otwór tylko z jednej strony. Ich funkcjonalność jest ograniczona, jednak sprawdzają się w przypadku niektórych skrzydeł drzwiowych.
Wkładki z gałką posiadają specjalny mechanizm, który pozwala na ich otwarcie oraz zamknięcie z jednej strony bez konieczności sięgania po klucz. Wykorzystywane są głównie w drzwiach wejściowych.