Urządzając mieszkanie bardzo często pragniemy iść z duchem czasu. W ostatnich latach niezwykle modne stały się mieszkania urządzone w industrialnym stylu. Czym charakteryzują się takie aranżacje?
Początki stylu industrialnego miały miejsce w Stanach Zjednoczonych na skutek kryzysów ekonomicznych zamykanych było wiele obiektów przemysłowych. Życie nie lubi próżni, dlatego opustoszałe wielkie budynki industrialne dość szybko znalazły nowe zastosowanie. Architekci dostrzegli możliwość wykorzystania budynków przemysłowych jako atrakcyjnej przestrzeni mieszkaniowej. W ten sposób kilkadziesiąt lat temu światło dzienne ujrzał nowy nurt we współczesnej architekturze – styl industrialny. Loftowy i industrialny klimat na stałe zagościł także w europejskich mieszkaniach już od kilku lat stając się jednym z dominujących trendów na rynku wnętrzarskim – także w Polsce. Z widokiem tego typu wnętrz na co dzień łatwo się w Polsce opatrzyć. Industrialne wnętrza znakomicie nadają się do prowadzenia nowoczesnej restauracji, pubu czy dyskoteki. Mieszkania wykończone w tej stylistyce bardzo często możemy też zauważyć w najróżniejszych programach rozrywkowych emitowanych w telewizji oraz filmach i serialach. Nic zatem dziwnego, że wiele osób z czasem na tyle przyzwyczaja się do tego stylu, że pragnie przenieść go także do swojego własnego mieszkania.
Materiały w industrialnych wnętrzach
Aby zrozumieć czym jest styl industrialny warto przyjrzeć się znaczeniu samego tego słowa. Angielskie wyrażenie ‘industrial’, oznacza ‘przemysłowy’. A zatem wnętrza industrialne to takie, które w różny sposób nawiązują do budownictwa przemysłowego. Osiąga się to między innymi poprzez dobór odpowiednich materiałów, należą do nich między innymi: beton, stare drewno, metal, cegła oraz szkło. Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym stylu industrialnego są także wyraźnie widoczne elementy instalacji. To właśnie styl industrialny zrodził pomysł na żarówki zwisające z sufitu na kablach, czy lampach stylizowanych na wielkie stalowe reflektory. We wnętrzach urządzonych w stylu loftowym i industrialnym mile widziane są wszelkie naturalne materiały tekstylne takie jak: wełna, len czy nawet juta. W elementach wyposażenia, przede wszystkim w meblach powszechnie wykorzystywane jest połączenie czarnej stali oraz drewna.
Meble industrialne, źródło: platformamebli.pl.
Warto pamiętać, że wnętrze urządzone w stylu industrialnym nie musi być surowe i skrajnie minimalistyczne. Dominujące w tej stylistyce kolory: biel, czerń i odcienie szarości, znakomicie komponują się z wieloma wyrazistymi barwami. W industrialnych wnętrzach z powodzeniem możemy zatem wykorzystać nawet najbardziej jaskrawe barwy.
Tapety ścienne w stylu industrialnym
Planując wykończenie mieszkania w industrialnej stylistyce musimy mieć świadomość, że wykorzystanie charakterystycznych dla takich aranżacji materiałów wiąże się ze sporymi wydatkami. Beton architektoniczny, postarzane elementy instalacji czy masywne metalowe okna i drzwi po prostu muszą sporo kosztować. Pewnym sposobem na optymalizację wydatków może być uwzględnienie solidnej tapety ściennej. Szczególnie dekoracyjne tapety 3d imitujące najróżniejsze materiały mogą z powodzeniem znaleźć zastosowanie w industrialnej aranżacji. W sklepie internetowym Innetapety.pl bez problemu znajdziemy tapety imitujące beton, cegłę, stare deski czy rozmaite elementy instalacji. Istotne jest, aby wybrać tapetę wysokiej jakości, która naprawdę będzie dobrze imitować naturalny materiał. Znakomicie się do tego nadają wysokogatunkowe tapety winylowe, które jednocześnie charakteryzują się bardzo dobrą trwałością.