Wymienniki CWU – najważniejsze informacje przed zakupem

0
848

W każdym domu i mieszkaniu musi znaleźć się system wytwarzania i transportowania wody ciepłej. Wykorzystywane do tego urządzenia to między innymi wymienniki ciepła, obecne w wielu polskich gospodarstwach domowych. Poszczególne wymienniki różnią się rozmaitymi cechami konstrukcyjnymi i technologicznymi, wpływającymi na ich przydatność i potencjalne zastosowanie. Poniżej przedstawiamy garść najważniejszych informacji, z którymi warto zapoznać się przed zakupem swojego pierwszego wymiennika ciepłej wody. 

Magazynowanie ciepłej wody – w wymiennikach CWU 

Wymienniki są elementem instalacji znacznie upraszczającym i przyspieszającym dostęp do ciepłej wody. Najczęściej wybierane są modele pionowe lub poziome, które będą przekazywać ciepło prosto do instalacji obsługującej dany lokal. Popularnym wyborem są także wymienniki pozbawione wężownicy, których konstrukcja i funkcjonalność powinny zadowolić niemal każdego odbiorcę. 

Poszczególne modele wymienników mogą być wyposażone w odmienny mechanizm wytwarzania i transportowania ciepła. W konstrukcji niemal każdego modelu powinna znaleźć się ścianka przewodząca energię cieplną oraz zewnętrzna wobec niej warstwa izolująca. Jest ona odpowiedzialna za redukowanie ubytków energetycznych, dzięki czemu ciepła woda zachowuje swoją temperaturę przez cały czas magazynowania. 

W przypadku urządzeń pozbawionych wężownicy wykorzystuje specjalne grzałki elektryczne bądź też zewnętrzne źródła ciepła. Są idealnie dopasowane do współpracy z tymi gospodarstwami domowymi, w których nie występuje instalacja ciepłej wody lub instalacja fotowoltaiczna. 

Wybierając zasobnik, warto upewnić się co do jakości jego wykonania oraz sprawdzić dołączone certyfikaty. Najlepszym wyborem są urządzenia wykonane w całości ze stopów stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej. Warto też zwrócić uwagę na obecność dodatkowych warstw chroniących – na przykład emalii antykorozyjnych. Ponieważ zakup wymiennika powinien być inwestycją na kilka lat, warto dokładnie upewnić się czy interesujące Cię urządzenie pasuje do Twoich wymogów. 

Wymiennik dopasowany do Twojego gospodarstwa 

Na jakie parametry pracy zwrócić uwagę w trakcie zakupów? Kluczowa jest pojemność, która ma wpływ na przydatność urządzenia oraz ilość osób, które mogą z wymiennika korzystać. Im większe jest zapotrzebowanie na wodę, tym większej pojemności zbiornik powinien znaleźć się w Twoim mieszkaniu. Rozbudowaną ofertę znajdziesz w sklepie Bridom, udostępniającym najwyższej klasy urządzenia w szerokim zakresie cenowym: https://www.bridom.pl/podgrzewacze-wody/wymienniki-cieplej-wody/wymienniki-cieplej-wody-bez-wezownicy.

Warto też zwrócić uwagę na konstrukcję obudowy, która często dostępna jest w kilku wersjach. Maksymalna temperatura powinna wynosić ponad 90 stopni C, a poziom ciśnienia roboczego plasować się na poziomie kilku barów. Istotny może okazać się także rodzaj zastosowanej anody magnezowej oraz jej rozmiary.

Warto też zwrócić uwagę w czasie zakupów, czy interesujący Cię wymiennik posiada w zestawie wszystkie elementy montażowe potrzebne do jego zawieszenia. W innym wypadku konieczne będzie przygotowanie zestawów kołków oraz uchwytów, za pomocą których ulokujesz urządzenie na ścianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here