Praca zdalna wiąże się z koniecznością wydzielenia części mieszkania na potrzeby własnego biura. Jak najlepiej je zaaranżować, aby zapewnić sobie dostęp do funkcjonalnego stanowiska pracy? Co zrobić, jeśli pomieszczenie zaaranżowane z myślą o home office jest nieduże i jak efektywnie wykorzystać jego przestrzeń?
Gdzie ulokować biurko do home office?
W aranżacji stanowiska pracy bardzo ważna jest kreatywność. Jeśli mamy dostęp do ograniczonej ilości przestrzeni, warto wybrać narożne biurko komputerowe. Dzięki temu łatwiej zagospodarować miejsce, które zwykle nie jest wykorzystywane. Biurko powinno znajdować się blisko okna, aby jego posiadacz miał nieograniczony dostęp do naturalnego światła słonecznego. Jeśli to możliwe, w oknie powinna znaleźć się roleta lub żaluzja, która ograniczy ilość wpadającego światła podczas letnich upałów.
Blat lub coś więcej?
Kształt biurka komputerowego do home office zależy w głównej mierze od rodzaju świadczonej pracy. Jeśli do jej wykonywania wystarczy zwykły, prosty laptop, to warto postawić na niewielkie biurko komputerowe z przestrzenią na głośniki i dodatkowe oświetlenie. Jeśli jednak praca wymaga od nas obsługi dużego stacjonarnego komputera, a na dodatek sprzętu do komunikacji audiowizualnej (słuchawki, kamera), to warto postawić na bardziej zaawansowany mebel. Najlepiej, jeśli znajdzie się w nim miejsce dla:
- płyt i pamięci przenośnych z niezbędnymi danymi,
- dokumentów firmowych, rozliczeniowych, faktur,
- dodatkowego okablowania dla urządzeń peryferyjnych,
- okazjonalnie używanych urządzeń, w tym głośników,
- drukarki, a najlepiej urządzenia typu 3 w 1.
Aranżacja domowego biura a oszczędność przestrzeni
Jak to wszystko zmieścić w małym biurku? Można postawić na prosty blat połączony z minimalistycznym regałem, w którym łatwo pomieścimy wszystkie najważniejsze akcesoria. Warto też zaopatrzyć się w biurko komputerowe z wysuwaną klawiaturą, dzięki której zaoszczędzimy jeszcze więcej miejsca. W związku z tym, że biuro do home office może znajdować się praktycznie wszędzie, warto dopasować jego aranżację do reszty pomieszczenia. Warto postawić na biurko z możliwie dużą liczbą schowków, szuflad i sekretarzyków, a także odrębną przestrzenią do wypełniania oraz podpisywania dokumentów. Wewnątrz biurka powinny znaleźć się otwory, za pomocą których można uporządkować kable elektryczne.
Domowe, a zarazem funkcjonalne biurko komputerowe nie musi być nadmiernie okazałe. Wystarczy, że będzie składać się z kilku niezbędnych szuflad, blatu pod monitor, wysuwanej klawiatury i dodatkowej przestrzeni dla urządzeń peryferyjnych.