Jak wybrać półki pokojowe?

0
198

Półki pokojowe są uniwersalnym meblem, który idealnie sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i sypialni. Wiele jednak zależy od tego, z jakiego materiału są wykonane, do jakie pomieszczenia przeznaczone. Istotny będzie także styl pomieszczenia oraz nasze własne potrzeby. Jak zatem odpowiednie dobrać półki do wnętrza?

Jak dopasować półki do wnętrza?

Przede wszystkim trzeba przemyśleć to, gdzie mają się znaleźć. Zupełnie inne będą półki do salonu, a zupełnie inne do łazienki. W drugim przypadku musimy bowiem zadbać o materiał wodoodporny i odporny na działanie zmiennych temperatur. W przypadku salonu mamy nieco większą dowolność.

Najbardziej uniwersalne jest drewno. Świetnie sprawdzi się w przypadku klasycznych i tradycyjnych wnętrz. Takie półki powinny być wykonane z prostych, niezbyt grubych desek. Czasami warto zadbać o dodatkowe zdobienia np. w przypadku pomieszczeń w rustykalnym stylu.

Innym ciekawym rozwiązaniem są półki pokojowe wykonane z trzciny. Jest to bardziej oryginalne rozwiązanie, które pasuje do nowoczesnego stylu, ale także do minimalizmu i prostoty. Do stylu loft za to pasują półki z metalowych prętów. Możliwości jest naprawdę ogrom.

Jak dobrać półki?

Jeśli chcemy, by półki jak najlepiej podkreśliły charakter wnętrza, powinniśmy zadbać o ich jak najlepsze dopasowanie. Z tego powodu zwrócimy uwagę na kilka elementów:

  • Kształt półek – w prostym wnętrzu mocne zdobienia mogą wyglądać groteskowo
  • Wielkość – w małym salonie nie sprawdzą się zbyt duże półki
  • Materiał wykonania – szczególnie warto go dobierać pod styl pomieszczenia
  • Rzeczy na półce – na delikatnych półkach nie możemy stawiać ciężkich książek.

Trzeba przyznać, że półki do salonu mogą stać się ważnym elementem dekoracyjnym, który podkreśli wygląd naszego salonu.

Jakie są rodzaje półek pokojowych?

Rodzajów jest naprawdę wiele. Dzielimy je głównie ze względu na:

  • Front – otwarty lub zamknięty
  • Miejsce przeznaczenie – np. salon, łazienka, kuchnia, pokój dziecięcy
  • Materiał wykonania – szklane, metalowe, drewniane, z płyty MDF, trzcina czy bambus, a także tworzywa sztuczne.
  • Element umeblowania – dekoracyjne, funkcjonalne

Półki a może regał?

Możemy mieć też dylemat, czy lepszym rozwiązaniem będą półki czy może cały regał. Jeśli mamy duży salon, nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić tam solidny regał. Ale w przypadku mniejszych pomieszczeń królują półki. Można je powiesić nad stołem, kanapą, łóżkiem, pralką. Wszędzie, gdzie tylko potrzebujemy. Dzięki temu uzyskujemy dodatkową przestrzeń na nasze rzeczy, z czego będziemy zadowoleni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here