Jaki ekogroszek kupić?

0
710

Ekogroszek to bardzo popularna alternatywa dla tradycyjnych i stosowanych od dawna materiałów opałowych. Z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj paliwa. Wpływ na to ma przede wszystkim niska cena oraz bardzo dobre parametry ekogroszku. 

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu rodzajowi paliwa, odpowiadając na pytania:

  • Co to jest ekogroszek?
  • Jakie są parametry ekogroszku?
  • Który ekogroszek jest lepszy – luzem czy workowany?

Informacje zawarte w tym artykule z pewnością pomogą Ci w dokonaniu wyboru.

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek jest produkowany z węgla kamiennego lub brunatnego. Ten rodzaj paliwa stosuje się w tzw. kotłach retortowych. W procesie produkcji ekogroszku używa się węgle o wysokiej kaloryczności i niskiej spiekalności.

Ekogroszek wysokiej jakości powinien cechować się niską zawartością siarki, wody i innych substancji niepalnych. Dzięki temu w procesie spalania ekogroszku nie powstają duże ilości popiołu. To z kolei przekłada się na niższą częstotliwość konserwacji i czyszczenia pieca.

Jakie są parametry ekogroszku?

Dochodzimy do kluczowego momentu, który ma decydujące znaczenie przy wyborze dobrej jakości ekogroszku. Wybierając spośród szerokiej oferty produktów, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Oto przepis na idealny ekogroszek:

– granulacja 5-25 mm,

– RI = 0,

– wartość opałowa powyżej 20-30 MJ/kg,

– wilgotność i zawartość popiołu poniżej 10%.

Wybierając ekogroszek o niższej wartości opałowej musisz liczyć się z tym, że będzie on mniej kaloryczny. A to oznacza mniejszą wydajność i konieczność zakupu większej ilości opału. Nie zrekompensuje tego nawet jego niższa cena. Z kolei wysoka wartość współczynnika RI oznacza, że ekogroszek nie spala się w całości. To w dłuższej perspektywie może doprowadzić do uszkodzenia pieca. Wysokiej klasy ekogroszek cechuje się brakiem koksowania i powstawania spieków na palniku. Pamiętaj, że czyszczenie, konserwacja i naprawa pieca również zaliczają się do kosztów ogrzewania. Weź to pod uwagę podczas wyboru. Parametry takie jak wilgotność, zawartość siarki i popiołu mają bezpośredni wpływ na spalanie ekogroszku.

Który ekogroszek jest lepszy – luzem czy workowany?

W kontekście zakupu ekogroszku często pojawia się jeszcze jedno pytanie. Dotyczy ono sposobu pakowania. Czy bardziej opłaca się kupić ekogroszek workowany, czy jednak postawić na ekogroszek sprzedawany luzem? Tak naprawdę zakup ekogroszku luzem ma sens w sytuacji, gdy dysponujesz miejscem do jego przechowywania. W przeciwnym wypadku ryzykujesz tym, że ekogroszek szybko ulegnie zawilgoceniu i straci na kaloryczności, co przełoży się na jakość spalania i wydajność.

Ekogroszek workowany zazwyczaj jest pakowany w worki PCV z systemem mikrowentylacji. Dzięki temu opał jest chroniony przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Co prawda ekogroszek sprzedawany luzem jest tańszy, niemniej jednak ryzyko pogorszenia jego właściwości powoduje, że dużo bardziej opłaca się kupić opał w workach.

Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą ekogroszku workowanego, to zajrzyj na stronę pangroszek.pl. W sklepie internetowym Pan Groszek będziesz mógł przejrzeć ofertę produktów i porównać parametry ekogroszku. To pozwoli Ci wybrać opał, który spełni Twoje oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here