Obecnie przy projektowaniu oraz budowie domów stosuje się coraz więcej nowoczesnych technologii. Coraz większą popularnością cieszą się także alternatywne źródła pozyskiwania energii jak np. ocieplenie domu przy pomocy energii elektrycznej lub geotermalnej. Wciąż jednak zdecydowana większość osób decyduje się na zastosowanie tradycyjnych sposobów i systemów kominowych. Jakie rodzaje kominów możemy wybrać?
Podział kominów ze względu na zastosowanie
Rodzaj komina i przekrój jego przewodów dopasowuje się do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych (kotła, kominka) oraz paliwa, używanego do ogrzania domu. Komin wybiera się już na etapie projektowania budynku. Przed tym wybiera się jednak system grzewczy oraz system wentylacyjny, ponieważ, jak już wspominaliśmy, projektant dobiera komin do konkretnego rodzaju kominów. Kominy dobiera się w zależności zastosowania, ze względu na konstrukcję budowy oraz ze względu na stosowane urządzenia grzewcze. Zacznijmy od rozdzielenia rodzajów kominów ze względu na swoje zastosowanie. Jednym z najpowszechniejszych wyborów jest wybór kominów wentylacyjnych. Ich zadaniem jest cyrkulacja świeżego powietrza doprowadzanego do wewnątrz domu, przy jednoczesnym pozbywaniu się zanieczyszczeń. Zazwyczaj umieszcza się je w pomieszczeniach bez okien oraz innych otworów, mających wpływ na wentylację. Ich sposób działania opiera się na wykorzystaniu siły grawitacji. Popularne są również kominy dymowe, które są swego rodzaju kanałem odprowadzającym spaliny (gazy, pyły, sadzę, parę wodną). Taki kanał powinien być zastosowany w każdym urządzeniu grzewczym. Kominy do odprowadzania spalin nazywa się również kanałami spalinowymi. Kominy spalinowe należy podłączać do urządzeń grzewczych zasilanych paliwami gazowymi lub ciekłymi. Są odpowiedzialne za utylizowanie związków powstających w wyniku spalania gazu lub oleju opałowego. Systemy kominowe różnią się od siebie pod wieloma względami, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto skorzystać z rady specjalistów.
Podział kominów ze względu na materiał konstrukcyjny
Kominy dzieli się również ze względu na konstrukcję i materiał obudowy. W tym przypadku bardzo powszechne są kominy stalowe. Do grupy kominów wykonanych w takiej konstrukcji zaliczamy m.in. wkłady kominowe, komin systemowy SPS, komin systemowy https://systemykominowe-rauch.pl/ WSPS oraz przewody giętkie kwasoodporne. Dodatkowo można podzielić je pod względem budowy – pod tym względem wyróżnia się kominy jednowarstwowe oraz dwuwarstwowe. Mimo rosnącej popularności kominów stalowych, podstawowym rozwiązaniem, które wykorzystuje się najczęściej, są kominy murowane. Najczęściej tworzą go ceramiczne pustaki kominowe lub cegła ceramiczna. Alternatywnymi opcjami są także kominy betonowe i kominy ceramiczne. Wadą kominów betonowych jest dość słaba trwałość i ryzyko skruszenia pod wpływem temperatury przy długotrwałym zastosowaniu.