ogrodzenie

Jednorodzinny dom zawsze warto jest ogrodzić. Co jednak, kiedy na budowę domu poszło już tyle pieniędzy, że chwilowo musisz przetrzymać kasę w portfelu na… inne wydatki? Jest na to pewien sposób! Możesz samodzielnie zrobić wokół posesji dość tanie ogrodzenie z… siatki drucianej. To dość popularny typ ogrodzenia, które każde facet wykona samodzielnie. Jak się do tego zabrać?

Ogrodzenie z siatki drucianej – od czego powinieneś zacząć?

Siatka druciana jest dość tania, a także prosta w montażu. Z powodzeniem możesz więc wykonać je zupełnie sam. Ogrodzenie siatki ochroni Twoją posesję i – odpowiednio zamontowane – będzie zarówno trwałe, jak i estetyczne (co zadowoli zwłaszcza… Twoją żonę!). Jest kilka sztuczek, które ułatwią Ci jego zamocowanie silną, męską ręką! Żebyś mógł je zrobić, koniecznie zaopatrz się w:

– siatkę ogrodzeniową,
– stalowe słupki,
– mieszankę betonową,
– drut stalowy,
– kołowrotek zapadkowy.

Siatka ogrodzeniowa, z jaką spotkasz się w większości marketów budowlanych, jest pleciona albo zgrzewana. Będzie ona miała w sklepie różnej wielkości oczka i kształt, a także splot oraz kolor (w tej kwestii również warto będzie poradzić się żony!). Najbardziej popularne dziś są siatki powlekane tworzywem sztucznym. Dlaczego? Otóż, wcale nie musisz ich malować czy też zabezpieczać przed korozją! Dzięki temu projekty domów staną na posesji… o wiele szybciej!

Jak wykonać samodzielnie ogrodzenie z siatki?

Wystarczy, że będziesz uważnie postępował z poniższą instrukcją:

Krok 1. Wytycz sobie linię granicy działki i zaplanuj miejsca na wejścia czy wjazd Twoim samochodem na posesję domu! Pamiętaj, że słupki nie mogą znaleźć się w większej od siebie odległości, jak 3 metry. Najpierw zamocuj je w narożnikach, przy furtce oraz bramie. Kiedy masz już pod nie miejsce, wykop dołki (od 80 – 140 cm głębokości).

Krok 2. Zanim zaczniesz osadzać słupki w wykopie, zabezpiecz je przed… rdzą. Musisz w tym celu nałożyć co najmniej dwie warstwy środka antykorozyjnego – warto go mieć wśród swoich narzędzi! Przygotuj później mieszankę betonową, jaką zalejesz osadzone wcześniej słupki (proporcje 1 część cementu na 3 części piasku). Wykop musi być na tyle duży, by odległość między słupkiem a jego granicą liczyła ok. 10 cm z każdej strony. Kiedy już zalejesz słupki betonem, wypoziomuj je! Każdy mężczyzna powinien wiedzieć, jak dobrze to robić!

Odczekaj następnie minimum pięć dni, by masa mogła się zawiązać. Jeżeli masz czas i chęci, wzmocnij dodatkowo słupki… podporami! Warto zamieścić je przy każdym narożnym słupku oraz tam, gdzie masz zamiar umieścić skrzydło furtki albo bramy. Długość ogrodzenia w linii prostej przekracza 20 metrów? Nie masz wyjścia, kolego! Musisz wzmocnić słupki podporami, również na słupku środkowym!

Krok 3. Naciągnij siatkę drucianą na ogrodzenie. Możesz zawołać do pomocy brata, szwagra, a nawet sąsiada! Rozpocznijcie od wykonania trzech otworów w słupkach narożnych. Właśnie w nich trzeba zamocować specjalne śrubki z oczkami i przeciągnąć przez nie długi, stalowy pręt – wplatając go w pierwszy pionowy rząd oczek siatki. Siatka musi się znajdować ok. 5 cm nad cokołem albo ziemią. Rozwińcie później siatkę i zamocujcie do słupków przy pomocy druta.

Krok 4. Masz już zamontowane słupki i rozłożoną siatkę? Ekstra, jesteś wielki! Jednak, to wcale nie koniec Twojej pracy. Musisz jeszcze przeciągnąć bowiem siatkę przez właściwe druty. Fajnie, kiedy będą takie druty trzy – ale, ostatecznie, jeden też będzie w porządku! Warto je przeciągnąć również przez dodatkowe otwory w słupkach, co wzmocni konstrukcję.

W ostatnim słupku narożnym przepleć drut przez otwory w nim wykonane. Później naciągnij siatkę kołowrotkiem zapadkowym, a ewentualnie śrubą rzymską. Nie używaj do tego jednak całej swojej pary w rękach – bo możesz niechcący zdeformować kształt ogrodzenia!

Krok 5. Na koniec zabezpiecz słupki przed tym, żeby woda nie wnikała do ich środka. Możesz więc:

  1. a) kupić gotowe zatyczki w sklepie,
    b) przyspawać do nich tzw. „daszki”.

Pamiętaj, że…

Ogrodzenie, które muszą mieć projekty domów, powinno być stawiane wewnątrz granicy Twojej posesji. Możesz jednak pogadać z właścicielami sąsiednich posesji i zbudować je w linii rozgraniczenia. Chcesz postawić ogrodzenie od strony ulic? Zgłoś ten fakt więc uprzednio do… starostwa powiatowego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here