Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zdani byliśmy tylko na te na meble, które mogliśmy zdobyć w sklepie. Stało się po nie, przez wiele godzin w długich kolejkach, bez pewności na sukces w zakupach. Ewentualnie można było mieć więcej szczęścia, jeśli miało się wpływowego znajomego, który za mniejszą lub większą opłatą mógł pomóc nam zdobyć meble do nowego mieszkania. Nie można było być wybrednym i specjalnie martwić się o kształt, kolor czy wygląd mebli. Z braku wyboru kupowało się to co było. Niedoskonałości tuszowało się dodatkami, pozwalającymi zrobić ze zwykłych i powszechnych mieszkań przytulne, rodzinne gniazdka.
Aż dziw bierze, że w tamtych czasach nie rozprzestrzeniła się i nie zdobyła naszych mieszkań moda na meble z palet. Może dlatego, ze pierwsze, standaryzowane palety pojawiły się dopiero w latach 60-tych i przez kolejne 30 lat służyły wyłącznie w transporcie. Kiedy ich pozycja w przewożeniu towarów została ugruntowana na pierwszym miejscu, wtedy dostrzeżono je również w świecie artystycznym, wykończeń wnętrz i mody.
Szukanie nowych wzorców zrodziła niespodziewana potrzeba, gdyż osoby kupujące nowe meble borykały się i dalej to robią z innym problemem niż ten sprzed kilkudziesięciu laty. Mianowicie z bogatym wachlarzem wzorów, kolorów i kształtów, prezentowanych w halach wystawowych. Spośród takiej ilości, ciężko jest wybrać ten jeden konkretny, który zabierze się ze sklepu, tym bardziej, że cena bardzo często łączy się z jakością, więc nie możemy się wyłącznie sugerować niską ceną przy wyborze. Osobom niezdecydowanym ciężko jest wybrać model, który będzie najlepiej pasował do wnętrza ich mieszkania czy domu. Z jednej strony wybór jest bardzo bogaty, ale po głębszym zastanowieniu i przeanalizowaniu oferty kilku producentów, dochodzimy do wniosku, że większość tych mebli jest bardzo podobna do siebie.
I tutaj meble z palet znalazły swoją szansę na wypełnienie niszy wśród osób poszukujących oryginalności i wyjątkowości wnętrz. Zagospodarowały nie tylko ogrody i tarasy, ale z przebojem weszły do wnętrz domów, mieszkań, salonów i sklepów. Na początku o ich wyborze decydowała niska cena i prostota wykonania. Ale bardzo szybko zdobyły artystyczne dusze mieszkańców i właścicieli firm. Zainteresowanie zaczęły podsycać poradniki i filmy instruktażowe, w których bardzo łatwo można było się nauczyć jak ze zwykłych palet, w ciągu krótkiego czasu, można stworzyć śliczne i funkcjonalne meble. W internecie można znaleźć tysiące zdjęć, które prezentują pięknie wykonane meble z palet.
Z palet tworzy się nie tylko stoliki czy ławki, ale również łóżka, regały, półki na książki czy ubrania do przedpokoju. Wykorzystując gamę kolorów lakierów i farb do drewna, nasz nowy mebel możemy idealnie dopasować do wnętrza, przygotowując go do zadania, jakim jest bycie ozdobą naszego pomieszczenia. Najpiękniejsze jest to, ze przy wykonaniu takich mebli może uczestniczyć cała rodzina, gdzie pan domu może zrealizować się przy odpowiednim przycięciu palety i dopasowaniu poszczególnych części, a pozostali członkowie rodziny czy przyjaciele mogą poszaleć jako malarze z pędzlami w rękach. Na pewno nie będzie problemu z dostępnością kilku palet, które możemy dostać zarówno w firmach zajmujących się dystrybucją takich palet, a których siedziby znajdują się najczęściej na obrzeżach dużych miast, lub wystarczy dogadać się z właścicielami hurtowni czy sklepu na odstąpienie kilku sztuk. Cena używanej palety nie jest wysoka, biorąc pod uwagę, jakie wartościowe dzieła sztuki można z niej uzyskać.
Meble z palet są nie tylko stylowe i ekologiczne, ale również bardzo wytrzymałe, potrafiące unieść pokaźny ciężar i przetrwać, odpowiednio zakonserwowane, przez długie lata, ciesząc swoim wyglądem właścicieli. Niektórzy decydują się na surowy wygląd drewna, zabezpieczając je tylko bezbarwnym lakierem. Inni wybierają kolor farby czy lakieru zmieniając całkowicie oblicze takiego mebla, dostosowując go do wnętrza, a może on służyć zarówno w pokoju dziecięcym, salonie czy sypialni, ale również poczekalni u fryzjera, kosmetyczki czy lekarza. W każdym z tych pomieszczeń będą wyglądać równie pięknie i stylowo.
Oczywiście nie wszyscy mają ochotę czy możliwości na samodzielne wykonanie takich mebli. Aby przyciąć tych kilka desek i połączyć je w całość należy mieć kilka metrów wolnego miejsca, zabezpieczonego przed uszkodzeniem, a także wyrzynarkę lub zwykłą piłę do cięcia drewna. Oczywiście musimy dysponować również czasem, bo odpowiednie pocięcie i później zbicie drewna, a następnie jego pomalowanie może zająć nawet kilka godzin. Satysfakcja z własnoręcznie zrobionych mebli na pewno jest wielka, ale te zrobione już przez fachowców i odpowiednio zaimpregnowane i polakierowane, będą również upiększały wnętrze każdego pomieszczenia. Jednocześnie, kupując gotowe meble z palet będziemy mieli pewność, że nie zrobimy jakiegoś błędu, który może wpłynąć na bezpieczeństwo przy użytkowaniu lub nie zmarnujemy jakiejś palety przez złe przycięcie desek. Szczególnie właściciele mieszkań mają ograniczone możliwości do własnego wytworzenia mebli. W mieszkaniu przycinanie drewna wytworzy wszechobecny pył, którego bardzo trudno jest się pozbyć i osiada na wszystkich przedmiotach przez wiele dni. Natomiast przycinanie desek pod blokiem na pewno pobudzi niezadowolenie sąsiadów i wizytę straży miejskiej lub policji. Wykonanie takich mebli na pewno możliwe jest w garażu, ale niestety nie wszyscy mogą się cieszyć posiadaniem tych czterech ścian.
Plusem kupowania gotowych już mebli z palet jest to, że widzimy co bierzemy. Możemy od razu ocenić stan mebli, ich funkcjonalność i wytrzymałość, a także widząc gotowy produkt, będzie nam łatwiej wyobrazić go sobie w naszym pomieszczeniu. Bez względu na to czy kupimy gotowe meble, czy zrobimy je sami, będą na pewno pięknym, ale i wytrzymałym wykończeniem naszych pomieszczeń. Dzięki prostocie ich wykonania za kilka lat, kiedy znudzi nam się ich wygląd czy kolor w koncepcji całego lokalu czy mieszkania, zawsze będziemy mogli je przemalować lub stworzyć na nowo.