Kominy mogą być wybudowane w sposób tradycyjny, ale mogą też składać się z gotowych elementów prefabrykowanych do zamontowania. Nowoczesne systemy kominowe cieszą się sporą popularnością i pozwalają na skuteczne odprowadzanie spalin z różnych urządzeń grzewczych. Jakie są znane rodzaje kominów, jak wygląda ich podział?
Rodzaje kominów a pełnione przez nie zadania
Komin to specjalna konstrukcja budowlana, której celem jest odprowadzanie z obiektu dymy, spalin czy zużytego powietrza, jak i doprowadzania powietrza do urządzeń wyposażonych w zamkniętą komorą spalania. Wymienić możemy kominy:
- dymowe- kanały wykorzystywane do odprowadzania spalin z kotłów oraz kominków na paliwo stałe,
- spalinowe- kanały używane do odprowadzania spalin z kotłów opalanych paliwem płynnym,
- wentylacyjne- pozwalające na swobodną cyrkulację powietrza we wnętrzu budynku i odprowadzenie tego zużytego z pomieszczeń do atmosfery.
Kominy można też podzielić, zwracając uwagę na konstrukcję budowy. Wśród kanałów stalowych wymienia się te jednowarstwowe i dwuwarstwowe. Te pierwsze to jednościenne wkłady kominowe, które znajdują zastosowanie w obudowie murowanej z cegieł albo z pustaków keramzytobetonowych. Kominy dwuwarstwowe to propozycje dwuścienne.
Kominy a materiał ich budowy
Kominy mogą być wybudowane z różnych materiałów. Wybór konkretnego rozwiązania zależy w dużej mierze od rodzaju źródła ciepła w danym budynku. Kominy mogą być więc:
- betonowe- nowoczesne kanały tworzone z gotowych kształtek wykonanych z betonu lekkiego, składającego się przede wszystkim z keramzytu,
- murowane- tradycyjne kanały budowane z pustaków ceramicznych, cegły ceramicznej albo cegły licowej czy klinkierowej,
- ceramiczne- składające się z wkładu wykonanego z kamionki kwasoodpornej/ceramiki szamotowej oraz zewnętrznej obudowy z betonu lekkiego,
- stalowe- są to wkłady kominowe, system kominowy WSPS i SPS, komin stalowy dwuścienny, kwasoodporne przewody giętkie.
Rodzaje kominów a urządzenia grzewcze
Decyzja dotycząca budowy danego komina zależy od użytkowanego przez nas urządzenia grzewczego. W przypadku kotłów na paliwo stałe najlepszą opcją będzie wkład stalowy albo ceramiczny. Jeżeli chodzi o kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania, to zaleca się podłączenie ich do przewodów kominowych zrobionych ze stali kwasoodpornej albo ceramiki kwasoodpornej. Do kotłów olejowych sprawdzą się takie same kominy jak te stosowane do kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania.
Wybór odpowiedniego systemu kominowego jest niezwykle ważny, a nie prawidłowo dobrany model może powodować zbyt duże zużycie paliwa, jak i pojawienie się zabrudzeń na ścianach czy suficie. Wybierając system kominowy, warto zapoznać się z propozycjami od Pekabet.