Sezon w ogrodzie

Ogrody to oczko w głowie niektórych ludzi. Dbamy o nie tak samo jak o nasze mieszkania i domy. Zadbany ogród to piękna i wspaniała wizytówka. Z dumą pokazujemy go gościom, sami spędzając w nim jak największą ilość czasu. Ogrodnictwo to jednak ciężki kawałek chleba i wymaga od nas wiele pracy i poświęcenia. Prace ogrodowe są determinowane przez kalendarz, w każdą porę roku zajmujemy się czymś innym.
Wiosna to czas sprzątania po zimie, przygotowujemy ogród do rozpoczęcia procesu wegetacji, rośliny zaczynają się budzić ze spoczynku zimowego. Nasiona rozpoczynają proces kiełkowania, a pęczniejące pąki zaczynają się zazieleniać. Przylatują pierwsze ptaki, jeszcze niepewnie ćwierkają wśród drzew. W ocieplającej się glebie budzą się do życia stworzonka, małe gryzonie oraz owady. Ogrodnik może już pomyśleć o wysiewie pierwszych nasion roślin, którym przymrozki niestraszne. W skrzynkach ogrodowych wysiewamy pomidory, paprykę i ogórki, trzymamy je jednak w domu, bo to typowe rośliny klimatu ciepłego. Nadchodzące przymrozki mogłyby zmrozić wrażliwe kiełki. Jeśli na jesień zapomnieliśmy czegoś przyciąć to teraz mamy do tego najlepszą okazję. Cięcie wiosenne drzew i krzewów jest najbardziej popularne. Rośliny są wtedy w stanie bezlistnym, więc dokładnie widzimy, które gałęzie wymagają naszej interwencji i pielęgnacji. Gołe gałązki podczas cięcia są dodatkowym atutem , ponieważ łatwiej je zebrać i zutylizować w ognisku. Innym zajęciem wiosennym jest konserwacja mebli ogrodowych, plastikowe tanie meble ogrodowe wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką z udziałem detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Inne meble ogrodowe, głównie te z prawdziwego drewna, wymagają specjalistycznych zabiegów. Dobrą praktyką jest pomalowanie ich wysokiej jakości lakierem ochronnym, który chroni drewno przed zawilgoceniem oraz przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi, np. deszczem oraz zbyt intensywnym, letnim słońcem. Na zimę meble ogrodowe koniecznie chowamy, nieważne czy są to tanie czy drogie meble. Dbać należy o wszystkie. Zimą z reguły nie przebywamy w ogrodzie, więc są one nam wtedy zbyteczne. Marzec i kwiecień to miesiące, które dla ogrodnika są najbardziej pracowite, ale też najprzyjemniejsze. Po całych miesiącach zimy miłośnicy zieleni nie mogą się wręcz doczekać, kiedy rozpocznie się ich ulubiony sezon. Zadbajmy też o trawnik, końcem kwietnia można zacząć proces zasilania trawnika nawozami. Procesem, który sprawi, że nasz zielony, ogrodowy dywan będzie piękny jest wertykulacja. Jeśli dopiero co zakładamy nowy trawnik, ważne jest na początku określić do jakich celów jest nam potrzebny. Czy ustawimy na nim meble ogrodowe? Czy będziemy jedynie po nim chodzić? Czy może będzie boiskiem do siatkówki dla naszych dzieci. Przeznaczenie trawnika determinuje rodzaj trawy jaki musimy zakupić. Porządnej jakości trawa to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych za dwieście metrów kwadratowych. Nie oszczędzajmy jednak na zieleni, dobrze założona murawa będzie ozdobą naszego ogródka i będzie służyła nam przez długie lata. Gatunki roślin, które sadzimy wczesną wiosną są dostępne już od połowy marca. Pierwsze sadzimy bratki i pierwiosnki, nawet jeśli przyjdą przymrozki rośliny doskonale sobie z nimi poradzą. Prace wiosenne zbliżają się ku końcowi wraz z nadejściem lata.
Lato to pora relaksu planowania wakacji, nasz ogród jednak nie odpoczywa. Staramy się usuwać chwasty, które rosną w tym czasie bardzo szybko i intensywnie. Pielenie jest warunkiem, który trzeba spełnić, jeśli chcemy cieszyć się pięknym ogrodem. Zachwaszczony ogród nie jest elegancki, nie cieszy też oka. Po skończonej pracy może wyłożyć się na leżaku albo usiąść przy stole na fotelu. Meble ogrodowe to element wystroju każdej zadbanej powierzchni zielonej. Jeśli nie stać nas na drogie meble ratanowe to może samo zrobić tanie meble ogrodowe, wystarczy zdobyć kilka palet Euro bądź jednorazowych. W Internecie znajdziemy mnóstwo filmików instruktażowych, jak zrobić wygodne i ładnie wyglądające meble. Możemy pomalować je na kolory ekstrawaganckie, krzykliwe. Kiedy zaś wolimy tonacje spokojniejsze, idealnie sprawdza się wtedy kolor biały, beżowy albo szary. Nie poleca się malować mebli ogrodowych własnoręcznie wykonanych na kolor zielony. Zlewają się wtedy z tłem i są nijakie.
Jesienią nasz ogród zaczyna się zmieniać. Rośliny nie rosną już tak intensywnie jak wiosną czy latem, ale zaczynają przygotowywać się do niekorzystnych warunków atmosferycznych, jakie spotykamy zimą. Dla ogrodnika jesień to sporo prac, ale też zbioru plonów. Dojrzewać zaczynają owoce, takie jak: jabłka, gruszki, śliwki oraz orzechy i winogrona. Można rozpocząć robienie przetworów, nic tak nie cieszy w zimowe wieczory jak nalewka śliwkowa albo dżem z wiśni. Jabłka możemy przechowywać przez długi czas, kiedy zapewnimy im tylko dogodne warunki. Liście lecą z drzew i jest to dla nas sygnał, że należy zakasać rękawy i wziąć się do intensywnej pracy. Grabienie liści jest forma ćwiczeń, nie wszyscy jednak kochają taki rodzaj wysiłku fizycznego. Zawsze możemy spróbować zbierać liście przy pomocy odkurzacza do liści albo zwykłej kosiarki z koszem. Liście kompostujemy sami albo oddajemy do kompostowania, jeśli tylko mamy taką możliwość. Nie wszystkie gatunki liści nadają się składowania w kompostowniku, nie poleca się umieszczać w nim roślin trujących albo źle oddziałujących na inne gatunki.
Zima to czas odpoczynku, odpoczywa ogród oraz ogrodnik. Przed zimą ocieplamy i osłaniamy wrażliwe drzewa i krzewy oraz staramy się zabezpieczyć oczka wodne i zbiorniki wody. Dbamy też o nasze meble, jeśli mamy pomieszczenie, w którym możemy je składować to właśnie tam je umieszczamy. Gdy nie dysponujemy takim budynkiem, wrażliwe meble ogrodowe zabieramy do domu. Chowamy też wszystkie ozdoby ogrodowe, doniczki, krasnale oraz inne figurki, które na co dzień zdobią nasz ogród i wywołują uśmiech na twarzy. Po skończonym sezonie ogrodowym możemy zasiąść w fotelu i zacząć planować wielkie projekty ogrodnicze, które pochłoną nas w przyszłym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here