Umeblować dziecinny pokój - oto jest wyzwanie!

Zastanawiając się jak powinien wyglądać pokój naszego dziecka na pewno mamy tysiące pomysłów. Nasze pociechy również. Dziś ulubioną bajką jest „Tom holownik” więc łóżeczko musi być koniecznie w kształcie samochodu. Jutro już najfajniejszą bajką na świecie jest „Psi Patrol”, więc wszędzie muszą być elementy z „patrolu”, a łóżeczko koniecznie musi wyglądać jak baza Ridera. I już po tych kilku zdaniach widać, że urządzenie pokoju dla dziecka jest jednym z największych wyzwań jakie przed nami stanie. Dzieci niesamowicie szybko zmieniają zainteresowania, a my staramy się za nimi nadążyć. Oczywiści jeżeli mamy brać pod uwagę zdanie dziecka, przy wyborze mebli do jego pokoju.
Meble dziecięce są naprawdę przeróżne. Wybór jest ogromny. Kolorystyka, fasony takie, jak sobie wymarzysz. Mając konkretny pomysł właściwie nie ma możliwości nie zrealizowania go. Problem polega na podjęciu decyzji, czego my właściwie chcemy. Czy zdecydujemy się na bazę mebli w neutralnym kolorze i fasonie, a operować będziemy dodatkami. Czy stworzymy komplet bardzo charakterystyczny, ale niestety nietrwały, gdyż dziecko za chwilę zmieni zainteresowania, a my będziemy zmieniać meble dziecięce.
Meblując córce pokój, po raz pierwszy po okresie niemowlęctwa, gdy mała miała już konkretne preferencje popełniliśmy właśnie ten błąd. Córka uwielbiała samochody. Łóżko koniecznie miało być w kształcie samochód. I było. Był to wielki, szary dżip. I było mnóstwo radości. Samochód był piękny. Cały pokój małej był zdominowany przez to łóżko. Nic nie liczyło się tak jak samochód. Pokój był bardzo charakterystyczny i wyrażał zainteresowania właścicielki. Niestety samochód szybka się opatrzył. Znudził się. Córka zmieniła zainteresowania i samochód przestał pasować do wystroju pokoju. W ten o to sposób bardzo szybko załatwiliśmy sobie zmianę pokoju dziecinnego. Moment i meble dziecięce były do wymiany. Czy było warto? Nie wiem niech każdy oceni sam.
Fakt takie rozwiązanie wiąże się z szybką zmianą mebli dziecięcych, gdyż małe dzieci błyskawicznie zmieniają zainteresowania, ale z drugiej strony może warto nauczyć dzieci, by wyrażały swoje pasje. Pokój dziecka jest jego azylem, miejscem na świcie. Może warto, by dziecko uczyniło to miejsce charakterystycznym. Tylko i wyłącznie swoim, niebanalnym. Warto zaakcentować charakter, zainteresowania dziecka, jego pasje. Powiem wam, że mimo pewnego problemu jaki dość szybko powstał ze zmiana mebli dziecięcych nie żałuję naszej decyzji. Pokój był przepiękny, mała prze szczęśliwa, a problem szybko dało się rozwiązać.
Do kolejnego meblowania pokój podeszliśmy trochę bardziej racjonalnie. Meble dziecięce wybraliśmy bardziej na bazie mebli ponad czasowych, neutralnych, w bieli. Takimi meblami bardziej można manewrować przy zmianie wystroju. Dają większe możliwości bawienia się dodatkami, pozwalając na pozostawienie bazy przez kilka lat. Musimy jednak pamiętać, że nasze dzieci bardzo szybko rosną, a co za tym idzie meble muszą być dopasowane tak, by ich wymiary były dla dziecka idealne. Super rozwiązaniem są łóżka rosnąc wraz z dzieckiem. Nasza córka, po etapie miłości do samochodów, zapragnęła zostać księżniczką i tu łóżka rozsuwane, którego rama rosła wraz z córką, okazało się świetnym rozwiązaniem. Kolejnym, niezmiernie ważnym elementem pokoju dziecka jest jego miejsce do nauki. Dziecko musi mieć wygodne biurko, krzesło nie może być nieprawidłowo dopasowane wymiarami. Musimy pamiętać, że obecnie dzieci bardzo dużo czasu spędzają siedząc, więc rozmiary muszą być idealnie dopasowane. Obecnie dzieci i tak maja za dużo wad postaw, byśmy mogli dokładać im swoją cegiełkę źle dobranymi meblami. Tu nie możemy sobie pozwolić na żadne błędy i zaniedbania. Biurko musi mieć odpowiednią wysokość, a krzesło odpowiednią ergonomię.
Świetnym rozwiązaniem, dla rodziców, są meble dziecięce kompaktowe. Meble te dają możliwość dobudowywania segmentów, regałów w miarę rośnięcia zasobów naszego dziecka. Wszyscy rodzice wiedzą, że pokoje dzieci w dziwny i niewytłumaczalny sposób kurczą się. Choćbyśmy nie wiem ile szaf, szafeczek i półek zainstalowali w pokoju dziecka za chwilę zabawki i tak nie będą się mieściły. Zawsze potrzebujemy dodatkowych szafek czy półek. Meble kompaktowe pozwalają na dokupowanie, z czasem kolejnych elementów, i dostawianie do posiadanego już kompletu. Zachowujemy przy tym pierwotną stylistykę, nie zaburzając harmonii pokoju. Nie bez znaczenia jest też element finansowy. Łatwiej jest kupić mniejszy segment, a z czasem go uzupełnić i powiększyć, niż jednorazowo wyłożyć pieniądze na cały wystrój pokoju. Dokupowanie poszczególnych elementów nie jest tak uciążliwe finansowo jak jednorazowy zakup.
Kupując meble dziecięce, urządzając pokój naszego małego człowieka, najważniejsze jest byśmy pamiętali, że to pokój dziecka i jego zdanie liczy się najbardziej. To dziecko będzie w nim funkcjonowało, żyło i było by super, gdyby po prostu lubiło swój pokój. Musi czuć, że jest to jego przestrzeń. Jego wymarzony świat. To nie jest pokój, który ma zaspokajać ambicje mamy w eleganckim dopełnieniu umeblowania reszty mieszkania. Jest to pokój dziecka i jemu należy się ostatnie słowo jak ten pokój na wyglądać.
Meble dziecięce obecnie są tak różnorodne, piękne i ciekawe, że przy odrobinie wysiłku i kilku dobrych pomysłach naprawdę można wykreować fajną, przyjazna i ciekawą przestrzeń, idealna dla małego człowieka. Idealnie jest, gdy nasze dziecko żyje w estetycznej, przyjaznej przestrzeni, która samo współtworzyło z rodzicami. Czując, że w dużej mierze jest to jego dzieło odzwierciedlające jego charakter i usposobienie. Dzieci tworząc swój pokój, wybierając do niego meble dziecięce są bardzo dumne z wykreowania własnej przestrzeni i mogę zagwarantować, że wiem co mówię, sama pamiętam swój pierwszy, zaprojektowany przez siebie pokój. Może nie był on doskonały, ale stworzony był przeze mnie. Włożyłam w niego dużo pracy, pomysłów i serca więc był idealny. Myślę, że każde dziecko zasługuje na swój osobisty pokój. Po latach, z rozrzewnieniem wspomina się swój osobiście umeblowany pokój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here