Białe meble

Meblując mieszkanie dążymy do osiągnięcia spójności. Nie ma nic gorszego we wnętrzu niż źle dobrane meble, kolorystyka ścian, czy dodatki, które zakłócają harmonię i powodują chaos i wewnętrzny nieład. Jeszcze trudniej jest zapanować nad mieszkaniem ,gdy cierpimy z powodu niedostatecznej ilości metrów. Małe mieszkanie musi być jeszcze lepiej przemyślane, gdyż nawet niewielkie odstępstwa burzą optyczny porządek.
Niestety większość z nas mieszka w mieszkaniach o niewystarczającym metrażu. Prawie każdy z nas marzy o kilku dodatkowych metrach. Wszyscy mamy problemy z przestrzenią. Białe meble świetnie sprawdzają się w małych mieszkaniach. Powiększają optycznie przestrzeń. Sprawiają, że mieszkanie wydaje się bardziej przestronne. Biel dodaje światła, przejrzystości. Białe meble stwarzają wrażenie czystości. Porządku. Przestrzeń wydaje się ogarnięta.
Białe meble maja jeszcze jedna zaletę, są ponad czasowe. Świetnie sprawdzają się w kolekcjach klasycznych, retro czy nowoczesnych. Pasują również do pokoju dzieci. Meblując mieszkanie chcielibyśmy, by baza naszego umeblowania nie była przestarzała za rok. Nie mamy w planach zmieniać wszystkich mebli co roku. Białe meble dają nam możliwość odświeżenia wnętrza manewrując dodatkami. Wprowadzając kolor do wnętrz możemy zmienić wystrój. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze z kilku powodów. Nie koniecznie mamy ochotę całe życie pracować tylko na nowe meble. Dodatki nie wiążą się z tak dużymi kosztami, jak wymiana mebli bazowych, a dają bardzo dobre efekty. Wieszając nowe, kolorowe firany, rzucając na kanapę kilka poduszek, czy kupując kolorowe donice możemy wykreować całkiem nowe wnętrze nie popełniając finansowego samobójstwa. Nie znam kobiety, która nie lubiłaby odświeżać swoich wnętrz. Nie znam też mężczyzny, który dzielnie zniósłby kolejną zmianę mebli. Białe meble dają szansę pogodzenia tych dwóch, jakże odmiennych, oczekiwań.
Osoby decydując się na białe meble często obawiają się , że wnętrze nie będzie przytulne i będzie straszyło swoją sterylnością. Nic bardziej mylnego. Wystarczy odpowiedni dobór kolorów, by białe meble prezentowały się elegancko, a mieszkanie jako całość będzie sprawiało wrażenie przytulnego i gościnnego. Wrażenie ciepła można uzyskać stosując przełamaną biel. Biel ocieplimy wprowadzając do wnętrza naturalne kolory. Pięknie współgra naturalna, drewniana podłoga. Drewno, w przeciwieństwie do białych mebli, jest ciepłe, nastrojowe. Pięknie komponuje się z bielą. Daje wrażenie sielskości, jest bliskie naturze. Pięknie równoważy chłodną elegancję bieli. Do tego typu wnętrza pasuje również kamień oraz cegła. Tu tylko należy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie. Im mniej tym lepiej. Cegła bądź kamień na ścianie pięknie wkomponują się we wnętrze z białymi meblami oraz naturalna, drewniana podłogą. Jest jednak jeden warunek. Muszą występować w bardzo ograniczonych ilościach. Bardzo łatwo jest przekroczyć granicę dobrego smaku i przejść do kiczu. Materiały te trzeba stosować bardzo delikatnie, z wyczuciem. Za duża ilość bardzo zmniejsza optycznie pomieszczenie i nie pomogą tu nawet białe meble. Musimy tu również pamiętać o wysokości naszych mieszkań. Mieszkania w blokach mają przeważnie 2,7 m wysokości. W nowych blokach są jeszcze niższe, gdyż mogą mieć nawet 2, 5 m. W tego typu pomieszczeniach darowała bym sobie wprowadzanie tak wyrazistych materiałów. Bardzo obniżą i zaciemnią pomieszczenie, które będzie nas przytłaczało i sprawiało wrażenie jeszcze mniejszego niż jest w rzeczywistości. Cegła i kamień świetnie sprawdzają się w przedwojennych kamienicach, gdzie mieszkania mają 3 m, a zdarzają się nawet mieszkania 4 metrowe. Mieszkanie tak wysokie wygląda pięknie z dodatkiem cegły czy kamienia. Białe meble dodają mu elegancji. Światło podkreśla przestrzeń. Nadaje wyrazistości i charakteru. Jednocześnie dzięki intensywności cegły, cieple deski podłogowej mieszkanie ma charakter przytulny i estetyczny. Tak wykończone mieszkanie bardzo łatwo ocieplić dodając materiały o miłej strukturze. Mam na myśli puszyste koce i poduszki, niedbale rzucony pled na oparcie kanapy czy delikatne, eteryczne firany.
Moda na białe meble przywędrowała do nas z krajów skandynawskich. Biorąc pod uwagę klimat z którym się borykają, bardzo zrozumiałe jest ich pragnienie uzyskania jak największej ilości światła. Zorganizowania jak najjaśniejszych przestrzeni. Brak naturalnego światła muszą sobie zrekompensować w inny sposób. Stąd białe meble. Rozjaśniają przestrzeń. Dają wrażenie jasności i świetlistości. Tak urządzone mieszkanie podkreślone nastrojowym, punktowym oświetleniem musi pozytywnie wpływać na dobry nastrój mieszkańców.
Białe meble mają jeszcze inne zalety. Najważniejszą jest ich ponadczasowość. Dają możliwość wielu aranżacji. Znając kilka elementarnych zasad wystroju wnętrz łato można uzyskać ciepło i miły klimat domowego zacisza z nutką elegancji.
Białe meble mają jeszcze jedną zaletę. Ich klasyczny wygląd można przełamać dodatkiem prezentującym zupełnie inny styl. Od kilku lat modna jest zabawa stylem. Jest to wersja dla odważnych eksperymentatorów. Jeden, bardzo charakterystyczny, wyrazisty dodatek jest w stanie zmienić charakter całego wnętrza. Możemy uzyskać efekt „wow”, ale uwaga tu już trzeba mieć pewne doświadczenie. Bardzo łatwo osiągnąć powalający efekt, ale też bardzo łatwo zniszczyć całą stylizację. I jeszcze jedna rada. Taki element w mieszkaniu może być tylko jeden. Tu nie może być nadmiaru, gdyż będzie to danie kompletnie niestrawne. Elegancja nie lubi nadwyżek. Kicz tak.
Wart przemyśleć opcję wykorzystania białych mebli w planowaniu wystroju wnętrza. Dają wiele możliwości aranżacyjnych. Są ponadczasowe i łatwe w wykorzystaniu. Czasami słyszę, że mogą wywoływać wrażenie sterylności i zimna, ale myślę, że jest to opinia osób nie umiejących wykorzystywać dodatków do stworzenia przytulnego klimatu. Wniosek jest taki. Trochę pracy. Kilka pomysłów. Szczypta fantazji. Baza stworzona z białych mebli i można uzyskać piękne i przytulne miejsce do życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here