Zakup własnych czterech kątów (bez względu na to czy mamy do czynienia z budownictwem jednorodzinnym czy wielorodzinnym) zazwyczaj wiąże się z koniecznością wykonania prac wykończeniowych albo mniej lub bardziej gruntownego remontu (np. w przypadku nabycia nieruchomości z tzw. „drugiej ręki”). Pesymiści zakładają, że wykończenie mieszkania/domu potrafi kosztować drugie tyle, co postawienie go w stanie surowym. Oczywiście, taka sytuacja może mieć miejsce, szczególnie jeśli stosuje się materiały z najwyższej półki cenowej (wówczas wykończenie takiej nieruchomości może kosztować nawet kilkakrotność ceny stanu surowego). Jeśli jednak do tematu podejdzie się „z głową” i szczegółowo zaplanuje swoje wydatki, koszty remontu/wykończenia mogą być znacznie niższe.
Jak się często okazuje, dwa najdroższe do urządzenia pomieszczenia w całym domu lub mieszkaniu to łazienka i kuchnia. Zarówno pierwsza jak i druga, wymaga zakupu wszelkich utensyliów bez których ciężko jest sobie wyobrazić jakiekolwiek codzienne funkcjonowanie. Można bowiem spokojnie żyć bez telewizora, ale ciężko już np. ugotować obiad bez kuchenki gazowej czy elektrycznej. Pomieszczenia te zazwyczaj wymagają również wykonania do nich mebli pod wymiar, bo te dostępne w sklepach niekoniecznie muszą do nich pasować. To niestety sprawia, że koszt wykonania np. zabudowy kuchennej na zamówienie zaczyna się od kilku tysięcy złotych i w zależności od zastosowanych materiałów i tzw. inteligentnych rozwiązań, może szybko rosnąć. Dostępne w sklepach, tanie meble kuchenne chociaż coraz częściej mogą mieć również niestandardowe wymiary (co powinno ułatwiać urządzanie pomieszczeń „trudnych”), wciąż bywają jednak niewdzięcznym materiałem do obróbki. Jak więc urządzić kuchnię niedrogim kosztem?
Jeśli kupujemy nieruchomość na rynku wtórnym, prawdopodobnie w cenie mieszkania istniejąca zabudowa kuchenna została już uwzględniona (szczególnie jeśli poprzedni właściciel wykonywał ją na zmówienie). Jeśli jednak tak nie jest, a nam podoba się sposób wykończenia kuchni, warto dopytać osobę sprzedającą o możliwość pozostawienia takich mebli. Jeśli zaś pozostała po przednich właścicielach zabudowa jest już nieco podniszczona lub nie podoba nam się kolor szafek itp., zanim zamówimy nowe meble, warto zastanowić się nad możliwością wykorzystanie tego co już mamy. Być może wystarczy zamówić tylko nowe fronty do szafek a ich boki przemalować lub okleić jakąś okleiną itp.? W sklepach można poszukać również tanich mebli kuchennych, które być może nie będą idealnie pasować do wymiarów naszej kuchni, ale mimo wszystko ładnie się w nią wkomponują. Takich mebli warto szukać nie tylko w sklepach meblarskich, ale również w sklepach internetowych czy popularnych dyskontach. Dobrym rozwiązaniem ograniczenia kosztów związanych z urządzeniem kuchni może być również zakup mebli używanych. Sklepy, które oferują meble z „drugiej ręki” coraz częściej pojawiają się w dużych miastach.
Co ważne, nie należy się obawiać tego, że „tanie” musi oznaczać gorszą jakość. Meble, mogą być produkowane z różnych materiałów. Najdroższe są te z prawdziwego drewna. Meble z płyty są znacznie tańsze, wcale nie muszą być jednak gorsze od tych drewnianych. Zazwyczaj są też one łatwiejsze w użytkowaniu, czyszczeniu itp. Ich fronty „nie wypaczają się”, a trudne warunki, jakie panują w kuchni (wilgoć itp.) nie powodują większych uszkodzeń. Tanie meble kuchenne dzisiaj wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze parę lat temu. Wchodząc do kuchni urządzonej przy ich pomocy, czasami naprawdę trudno uwierzyć w to, że były one „aż tak tanie”. Takie gotowe meble najlepiej sprawdzą się w kuchniach większych, w których nie trzeba się mocno liczyć z metrażem czy brakami w powierzchni. W mniejszych kuchniach, konieczne może być mieszanie zestawów lub kupowanie oddzielnie poszczególnych elementów i samodzielne składanie ich w jedną całość. Ma to jednak również pewne zalety, a producenci coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i umożliwiają im samodzielne komponowanie zestawów. Można więc oddzielnie kupić np. szafkę pod zlew czy zabudowę lodówki.
Przy zakupie tanich mebli kuchennych warto również zwrócić uwagę na innych wykonanie. Jeśli jakieś elementy są obite, gdzieś coś się odkleja itp., bezwzględnie trzeba odstąpić od zakupu (chyba, że jesteśmy w stanie naprawić takie rzeczy samodzielnie lub nie przeszkadzają nam one tak bardzo). Trzeba również dopytać o gwarancję, która czasami może okazać się bardzo przydatna. W przypadku takich mebli, warto również zwrócić uwagę na ich dostępność i sposób transportu (czy zostaną nam dowiezione, czy trzeba to zrobić samodzielnie, czy zostaną wniesione na górę itp.). Warto dopytać również o możliwość zamówienia usługi ich skręcenia na miejscu, co jeszcze szczególnie istotne jeśli sami nie potrafimy tego zrobić.
Podsumowując należy stwierdzić, że tanie meble kuchenne stanowią fajną alternatywę mebli drogich, luksusowych, pod warunkiem, że zostały dobrze wykonane. Pomieszczenia urządzone przy ich pomocy nie odbiegają wyglądem znacznie od tych urządzonych przy użyciu mebli droższych. Meble tanie mają również jedną przewagę nad tymi drogimi – nie powodują strachu w ich użytkowaniu, a w przypadku, gdy ulegną zniszczeniu, bez najmniejszego problemu zostaną wymienione na nowe. Również jeśli znudzi nam się dotychczasowy wystrój kuchni, bez najmniejszego żalu się ich pozbędziemy i zmienimy na nowe. Dostępne w sklepach meble dają możliwość samodzielnego komponowania przy ich pomocy zestawów, wyboru oklein, ich kolorów itp. Tanie meble kuchenne, bez najmniejszego problemu mogą wyglądać na drogie, chociaż nie muszą kosztować wcale fortuny. Sprawdzą się świetnie w domach z małymi dziećmi i zwierzętami. Uszkodzone, zniszczone, wymienimy na nowe i nie będziemy rozpaczać nad poniesionymi wcześniej, horrendalnymi kosztami. Warto się zastanowić nad ich zakupem, a powstałą w budżecie nadwyżkę zagospodarować inaczej (np. na zasłużony po budowie lub remoncie egzotyczny wyjazd) lub po prostu odłożyć na bezpieczną przyszłość.