Drzwi wejściowe do mieszkania

Drzwi wejściowe mają szczególne znaczenie. Ich zadaniem jest izolować wnętrze mieszkania przed nadchodzącymi z klatki schodowej hałasami i zimnem. Dlatego warto wybrać drzwi wykonane z dobrych materiałów izolacyjnych, które pozwolą nam cieszyć się spokojem w domowym zaciszu. Drzwi występują w wersjach różniących się rozmiarem, materiałem, parametrami antywłamaniowymi i innymi. Poniżej opowiemy o nich szerzej.

Dobre drzwi izolacyjne – jakie wybrać?

Jeśli obawiasz się, że przez drzwi prowadzące na klatkę Twoje mieszkanie traci zbyt dużo ciepła, polecamy zaopatrzyć się w drzwi drewniane, wypełnione specjalnym środkiem izolującym. Do najskuteczniejszych należą styropian, wełna mineralna i poliuretan.

Przeglądając dostępne modele drzwi, warto zwrócić uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła, który powinien być podany przez producenta. W przypadku drzwi wejściowych jego maksymalna wartość to 1,5W. Im niższa jego wartość, tym lepsze parametry izolacyjne mają dane drzwi.

Pomocna jest też izolacja akustyczna. Dotyczy to szczególnie rodzin z małymi dziećmi, które pragną zaoszczędzić swoim sąsiadom krzyku swoich pociech w środku nocy. Dobrej jakości drzwi powinny mieć izolację na poziomie przynajmniej 30 db.

Warto również polecić drzwi metalowe, które nieco gorzej radzą sobie z izolacją termiczną, jednak pod względem izolacji akustycznej nie ustępują drewnianym odpowiednikom.

Drzwi antywłamaniowe – bezpieczne i solidne

Drzwi do mieszkania antywłamaniowe powinny być wyposażone w specjalne wzmocnienia. O trwałości zastosowanych rozwiązań możemy się dowiedzieć, zwracając uwagę na klasę danych drzwi. Jest ona podana za pomocą współczynnika RC1-RC6. Im wyższa jego wartość, tym trudniejsze do sforsowania są dane drzwi.

Drzwi o klasie RC6 zapewniają ochronę nawet przed włamaniem z wykorzystaniem zaawansowanych elektronarzędzi. Najczęściej stosowane rodzaje wzmocnień to dodatkowe warstwy blachy, czy stalowe pręty.

Jak dobrać rozmiar drzwi mieszkaniowych?

Drzwi mieszkaniowe powinny być szerokie na przynajmniej 90 cm. Zazwyczaj są szersze od drzwi wewnętrznych, których standardowa szerokość wynosi minimum 80 cm. Oczywiście wynika to z przyczyn praktycznych – przez drzwi wejściowe będzie się wnosić meble oraz inne sprzęty dużych gabarytów. Dlatego tak ważne jest, by drzwi wejściowe były szersze. Często spotykamy modele o szerokości 100 cm, które gwarantują duży komfort.

Standardowa wysokość drzwi wejściowych to 200 cm. Rzadko stosuje się drzwi niższe, spotkamy za to modele o większej wysokości.

Drzwi wejściowe do mieszkania – prawe, czy lewe?

Różnica pomiędzy drzwiami prawymi a lewymi jest bardzo prosta. By się upewnić, z jakimi mamy do czynienia, sprawdźmy, po której stronie znajdują się w nich zawiasy. W drzwiach prawych zawiasy są po prawej, a w drzwiach lewych po lewej. Tym samym, w drzwiach prawych pociągamy za klamkę ulokowaną po naszej prawej ręce, a w lewych – po lewej.

Wybór pomiędzy prawymi a lewymi drzwiami powinien zależeć od tego, z której strony mamy więcej przestrzeni, a tym samym – wygodniej będzie nam je otwierać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here