Zadbaj o domowe ciepło

Ciepło domowego ogniska to popularny synonim bezpieczeństwa i rodzinnej atmosfery. Nawiązanie do temperatury nie pojawia się tu przypadkowo, ciepło w sposób oczywisty łączy się z komfortem i bezpieczeństwem. Porozmawiamy dziś o grzejnikach pokojowych i o kryteriach ich doboru.

Ile ciepła potrzebuje twój dom lub mieszkanie?

Koszty związane z ogrzewaniem stanowią niebagatelną część domowego budżetu. Fakt ten szczególnie dotkliwie odczuwalny jest podczas chłodnych miesięcy, a te w naszym kraju obejmują znaczną część roku. Właściwy dobór elementów grzejnych wpływa więc nie tylko na wygodę mieszkańców, ale również na ekonomię eksploatacji. Wstępnie możemy przyjąć, że zapotrzebowanie na ciepło waha się w granicach od 60 do 200 W/m2. Precyzyjny dobór właściwych grzejników wymaga wyjątkowej staranności i poświęcenia chwili na wykonanie niezbędnych obliczeń. Lista aspektów, które koniecznie należy wziąć pod uwagę, jest długa — przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

Zacznijmy od określenia strefy klimatycznej, w której mieszkamy. Polska podzielona jest na pięć stref różniących się od siebie średnią roczną temperatura zewnętrzną. Ten parametr w bezpośredni sposób przekłada się na temperaturę projektową, służącą do obliczania strat ciepła — rozpiętość jest spora i wynosi od -16 st. Celsjusza dla strefy I do -24 stopni Celsjusza dla strefy V. W tym miejscu warto też wziąć pod uwagę nasilenie wiatrów — częste i silne podmuchy działają niekorzystnie. Istotny jest rodzaj budynku, umiejscowienie lokalu, w tym przede wszystkim ilość ścian zewnętrznych oraz wielkość przeszkleń. Upewnijmy się, czy budynek jest ocieplony, a jeśli tak, to jakie parametry posiada zastosowana izolacja termiczna. Ostateczny wybór podyktowany będzie wielkością poszczególnych pomieszczeń, a tu ważna okaże się nie tylko powierzchnia, ale też wysokość. Brzmi skomplikowanie? Z pomocą przychodzą kalkulatory dostępne na stronach producentów grzejników, warto też skorzystać z porad renomowanych sprzedawców.

Funkcjonalne i estetyczne grzejniki pokojowe

Dobór grzejnika to także dobry moment, by zastanowić się nad aranżacją wnętrz. Modele dostępne obecnie na rynku w niczym już nie przypominają topornych żeliwnych konstrukcji, które niegdyś dominowały w naszych domach. Obecnie grzejnik z powodzeniem odgrywa rolę elementu dekoracyjnego, a tym samym wywiera znaczący wpływ na wygląd pomieszczenia, w którym się znajduje. Warto zajrzeć na stronę https://dudik.pl/grzejniki-pokojowe – znajdziemy tu starannie wyselekcjonowaną ofertę grzejników, które w efektywny sposób łączą najwyższą jakość wykonania z interesującym i ponadczasowym wzornictwem. Szeroka gama asortymentu sprawia, że bez trudu uda nam się znaleźć modele pasujące do mieszkań urządzonych w stylu klasycznym, jak i do lokali, których właściciele postawili na najnowsze trendy designu.

Pokojowe grzejniki dekoracyjne coraz częściej przypominają dzieła sztuki użytkowej, dostępne są w różnych kształtach, a swoboda doboru kolorystycznego obejmuje wszystkie barwy zawarte w bogatej palecie RAL. Oprócz rozwiązań tradycyjnych warto rozważyć ofertę grzejników pionowych, te sprawdzą się nie tylko w łazienkach, ale też wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn nie możemy zainstalować modelu poziomego. Oferta przygotowana przez specjalistów z firmy Dudik udowadnia, że ciepło może być nie tylko synonimem komfortu, ale także piękna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here