Jakich wykroczeń dopuszcza się człowiek wobec natury?

Człowiek nie umie zadbać o przyrodę, tak jak ona na to zasługuje. Myśli, że jest panem świata i wolno mu z niego korzystać do woli. W pierwszej kolejności cierpią na tym stworzenia morskie, bo w wodzie lądują wszystkie śmierdzące chemikalia, które wypływają prosto z fabryk. Skutek tego taki, iż ryby nie mogąc egzystować w czystej i przejrzystej wodzie, masową umierają. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, gdyż stworzenia te nie są przyzwyczajone do obecności metali ciężkich w płucach. Poza tym na dnie morza oprócz fabrycznych chemikaliów można spotkać ropę naftową, setki papierków i puszek a w najgorszym przypadku zwykłe śmieci, które ktoś tak zwyczaj wrzucił- zupełnie nie myśląc o konsekwencjach. Innym zagrożeniem dla olbrzymich stworzeń wodnych są kłusownicy, którzy próbują je złapać. Takie orki czy delfiny stanowią niezły łup i można je przetworzyć na mięso, skóry, a nawet tran. Z kolei żółwie nadają się do jedzenia, a z ich skorup można zrobić różne przydatne gadżety na przykład ozdobne popielniczki.

Równie źle wygląda sytuacja naszej atmosfery. Zakłady chemiczne chcą być na coraz wyższych obrotach, przez co produkują coraz większą ilość dwutlenku węgla do atmosfery. To jak wiadomo, bardzo źle wpływa na klimat i powoduje liczne pogodowe anomalie. Czasem są one tak dotkliwe, że trudno przewidzieć ich skutki. Najgroźniejsze są cyklony i tornada. Mogą one niszczyć wszystko, co spotkają na swojej drodze. A co najgorsze robią to w mgnieniu oka. Tempo ich działania jest tak ogromne, że nie można przed nimi uciec. Ich skutki widać jak na dłoni, bo pozostają po nim jedynie zgliszcza, odłamki szyb budynków i samochodów. Równie niebezpieczne i nieprzewidywalne są mordercze fale zwane tsunami. One oprócz tego, że niszczą wszystko, to jeszcze stanowią niemal stuprocentową gwarancję śmierci. Zarówno człowiek, jak i zwierzęta nie ma z nimi szans. Poza tym zalegająca, brudna woda to siedlisko brudu, smrodu, chorób i bakterii. Mimo iż człowiek nie jest bezpośrednio winny tworzeniu się fal tsunami, to jednak zmiany klimatyczne, które wywołuje swoimi nieprzemyślanymi działaniami- znacznie sprzyjają tego rodzaju zjawiskom.

Innym wykroczeniem wobec naszej atmosfery jest to że, powietrze staje się gęste i nie można nim oddychać. Przyczyniają się do tego, takie grzeszki jak palenie śmieci w piecu lub nie daj Boże plastiku. Przez to w większych aglomeracjach miejskich panuje ogromny smog. Zwłaszcza w takich miastach jak Tokio czy Nowy Jork nie można wyjść bez maski tlenowej na dwór. Nie jest to wina, tylko i wyłącznie źle zutylizowanych śmieci, ale i rosnącej liczby samochodów. Ich spaliny powoli, acz systematycznie trują atmosferę. Widać to na przykładzie chorób płuc, które dotykają coraz większy odsetek ludności. Alergie pokarmowe i skórne, to też w pewnym sensie pokłosie złego traktowania Ziemi. W końcu ona próbuje nam odpłacić pięknym za nadobne.

Ludzie są także winni temu, że pogoda staje się nie przewidywalna. Objawia się to tym, że panują albo długotrwałe opady, albo susza. Na tej pogodowej huśtawce najbardziej cierpią rośliny i zwierzęta. Po pierwsze dlatego, że zaburza się ich rozwój, bo albo mają za mokro, albo za sucho. Zwierzęta natomiast tracą swoje legowiska i są zmuszane do poszukiwania nowego miejsca do życia. Czasem z czystej desperacji zamieszkują w podmiejskich aglomeracjach, co stanowi dla nich ogromne niebezpieczeństwo. Takie wiewiórki, jelenie czy wilki padają ofiarą wypadków samochodowych i giną bezpowrotnie. Zresztą wycinanie lasów i tworzenie nowych miejsc otoczonych stalą i betonem to jedno, a bezmyślne kłusownictwo to drugie. Człowiek trochę dla zabawy, a trochę z chęci zysku jest niemal gotowy poświęcić niemal każdy gatunek zwierząt. Przez niego wyginęły na przykład żubry, pantery śnieżne lub nosorożce. Zwierzęta te nadawały się na przykład na domowe naścienne trofea lub z ich rogów i kości wytwarzano niektóre przedmioty codziennego użytku.

Nie lepszy los spotyka nasze zielone płuca planety, czyli lasy. Po pierwsze człowiek ograbia je z tego, co mają najcenniejsze. Zazwyczaj są to grzyby, owoce leśne i zioła. Po drugie w ogóle nie dba o bezpieczeństwo leśnych stworzeń, zastawiając na nie wnyki i traktując ich jak istoty podrzędnego gatunku. Nie tego przecież chciał Pan Bóg, ale człowiek interpretuje jego słowa według własnego uznania. Tak jest mu po prostu wygodniej i to mu się finansowo bardziej opłaca. No, bo drzewa to nie tylko dobry opał, ale i niekończące się źródło papieru. Obecnie potrzebne są spore jego ilości, gdyż gatunek ludzki nie może się bez niego obejść. Las jest także takim magazynem ziół, po które można sięgnąć, gdy ma się tylko na to ochotę. Nie jest tajemnicą, iż zioła to główny składnik większości leków. One owszem leczą wiele ciężkich chorób, ale przy okazji sprawiają, iż las staje się coraz uboższy. Na razie nie zanosi się na zmianę tego trendu, gdyż farmakologia rozwija się w najlepsze i nie wiadomo, gdzie leży tak właściwie kres jej aktualnych możliwości.

Jednak najgorsze w tym wszystkim jest to, że człowiek traktuje las, jak wielkie, darmowe wysypisko śmieci. W związku z tym do okolicznych lasów trafiają stare lodówki, telewizory czy stare meble. Miejsce tych rzeczy jest zupełnie gdzie indziej, lecz mało kto się tym przejmuje. Dla większości społeczeństwa najważniejsze jest to, iż pozbyła się uciążliwego kłopotu. Dlatego też teraz z czystym sumieniem będzie mogła napełniać swoje domy i wystawne salony nowymi, wypasionymi gadżetami. Niewiele pomagają również wysokie kary finansowe, gdyż bardzo trudno udowodnić, że porzucone w lesie sprzęty RTV i AGD należą do konkretnej osoby. Dlatego też osoby zaśmiecające runo leśne czują się niemal bezkarne. Na nic się zdają desperackie protesty ekologów, gdyż one zostają zakrzyczane, a w konsekwencji zapomniane. Owszem prasa trochę popisze, nada parę reportaży o zagorzałym zwolenniku przyrody, ale gdy zwiększy większą sensację- natychmiast się oddali. Owszem czasem niektórym ludziom przychodzą do głowy takie pomysły, jak Światowy Dzień Ziemi, ale to jest tylko niewielkie światełko w ciemnym tunelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here