Współczesna technologia rozwinęła się to tego stopnia, że nie musimy zastanawiać się nad wytwarzaniem i konstrukcją potrzebnych nam przedmiotów. Po prostu idziemy do sklepu lub zamawiamy online – i gotowe. Jednak wiedza o podstawowych procesach produkcyjnych czasem może nam pomóc wybrać przedmioty lepszej jakości.
Główne rodzaje formowania metali
Zasadniczo wyróżnia się dwa główne sposoby formowania metalu przed dalszą obróbką. Jednym z nich jest odlewanie – często wykorzystuje się je w masowej produkcji ze względu na niższe koszty i łatwość w zmianie form produkcyjnych. Odlewane części metalowe mają jednak mniejszą wytrzymałość, niż kute – dlatego wszędzie tam, gdzie potrzebna jest większa wytrzymałość na naprężenia i uderzenia, wykorzystuje się raczej formy kute. Kucie zmienia nieco strukturę stali, zapewniając jej maksymalną trwałość. Jeżeli jednak wykuwanie kojarzy się komuś z kowalem uderzającym młotem w sztabę umieszczoną na kowadle, to jest to dość nieaktualne wyobrażenie. Współcześnie stosuje się wykuwanie na masową skalę, a pomagają w tym urządzenia takie jak młoty mechaniczne, tłoki i prasy. Szczególnie istotne są właśnie prazy, ponieważ często umieszcza się w nich matryce, czyli swego rodzaju formy, umożliwiające szybkie i precyzyjne wykonanie danego przedmiotu. Można powiedzieć, że zasadą działania przypominają formy do odciskania z plasteliny, z tym, że są wykonane z najtwardszej stali narzędziowej i muszą wytrzymywać wielokrotne poddawanie wielotonowemu naciskowi.
Jak powstają matryce?
Matryce, podobnie jak całe wyposażenie hal produkcyjnych, powstają w zakładach wyspecjalizowanych w profesjonalnej obróbce metali – takich jak ten: https://sbg.barosz.pl/produkty/narzedziownia/matryce. W zależności od przeznaczenia, wykonanie i właściwości matrycy mogą się różnić, jednak obowiązuje wspólna zasada: powinna być ona twardsza od obrabianego materiału – przedłuża to czas działania takiej formy.