Meble rustykalne

Współcześnie bardzo duża ilość osób decyduje się na pewnego rodzaju ekstrawagancje w wystroju mieszkania. Są też tacy, którzy wybiorą styl „modern” z wykorzystaniem dużej ilości nowoczesnych mebli i przewagą koloru białego. Ma to swój urok, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele osób kocha styl retro? Specyficzny zapach drewna, piękne drewno i niepowtarzalny wygląd mogą zapewnić meble rustykalne.

Czym są meble rustykalne?
Ten rodzaj wyposażenia domu jest bardzo mocno powiązany ze stylami retro i vintage. Przede wszystkim dlatego, że meble te są wykonywane z litego drewna stylizowanego na stare. Meble te są dodatkowo bardzo często wykończone licznymi zdobieniami charakterystycznymi dla stylów retro vintage. Powodem tego jest sprawienie żeby meble wyglądały jak bezcenne antyki. Wykonanie takich mebli jest możliwe tylko przez profesjonalnych stolarzy, ponieważ meble rustykalne to przede wszystkim produkty wysokiej jakości i nie ma tutaj miejsce na prace osoby początkującej. Samo wykonanie mebli w stylu retro i vintage jest możliwe dzięki wykorzystaniu techniki shabby chic.

Co to jest styl Shabby Chic?
Styl ten oznacza dosłownie stary szyk. Jego celem jest powrót do przeszłości poprzez odpowiednią aranżacje pomieszczenia z wykorzystaniem postarzonych mebli. Efekt ten powodują liczne pęknięcia, celowe niedomalowania produktu, zacieki farby a także występujące w dużej ilości przetarcia. Meble wykonane w tym stylu prezenują się znakomicie, wyróżnia je niepowtarzalna elegancja i styl.
Meble rustykalne stworzone z wykorzystaniem technik shabby chic charakteryzuje również przytulny, romantyczny klimat, które wnoszą do pomieszczenia.

Co charakteryzuje ten rodzaj mebli?
Meble rustykalne to przede wszystkim powrót do przeszłości. Bez wątpienia więc głównym elementem charakteryzującym te produkty jest drewno, które swoim wyglądem, fakturą, zapachem będzie przypominało takie sprzed dziesiątek lat, o które nikt nie dbał od lat.
Meble te zmieniają całe pomieszczenie nie do poznania, gdyż są bardzo wyraźnym elementem, na które każdy zwróci uwagę. Należy pamiętać, że meble te charakteryzują się także trwałością i wykonaniem, które jest perfekcyjne. Co więcej, ten rodzaj mebli charakteryzuje także kreatywność w trakcie ich tworzenia – każdy mebel jest na swój sposób niepowtarzalny z powodu przetarć, zacieków czy pęknieć i niedomalowań. Te elementy sprawiają, że każdy mebel wygląda po prostu inaczej. Jest to spowodowane faktem, że meble rustykalne są zazwyczaj tworzone własnoręcznie przez stolarzy z naciskiem na jakość i wykonanie. Nie są to meble wytwarzane masowo w fabrykach.

Jakie meble w stylu rustykalnym można kupić?
Wszystko zależy tak naprawdę od naszych preferencji i możliwości stolarza, który będzie wykonywał dla nas meble. W stylu rustykalnym wykonuje się nie tylko pomieszczenia, ale także całe domy. Wtedy meble rustykalne są wszędzie – w salonie, łazience, kuchni. Dodatkowym elementem ozdobnym są wtedy obrusy i inne ozdoby, które dodatkowo podkreślą styl retro.
Klienci najczęściej decydują się na liczne szafy i komody, ponieważ wprowadzają one najwięcej klimatu do pomieszczenia. Inne produkty, na które decydują się klienci to stoły, stoliki, kredensy, bary.

Remont pokoju, jak sprawić żeby był retro?
Jeśli decydujemy się na remont, którego głównym celem jest przekształcenie pomieszczenia do stylu retro to nieodłącznym elementem będą meble rustykalne, które właśnie będą główną atrakcją sprawiającą, ze pokój jest faktycznie retro i vintage.
W sytuacji, w której nasza wiedza o stylu retro nie jest wystarczająca do stworzenia takiego pomieszczenia musimy przemyśleć czy nie warto zatrudnić osoby, która się tym zajmuje – tak zwanego dekoratora wnętrz.
Jednakże trzeba mieć na uwadze, że potrzebna jest osoba, która przede wszystkim zajmuje się meblami w starym stylu żeby nie doszło do pomieszania elementów retro i modern co by sprawiło, że pokój wyglądałby „kiczowato”.

Czy tylko meble są rustykalne?
Otóż nie, gdyż sam w sobie styl rustykalny to połączenie kolorów ścian, zazwyczaj jasnych – beż, odcienie szarości lub bieli z ciemnymi, podstarzałymi meblami (wykonanymi w technice shabby chic).
Kolejnymi elementami, które także mogą być rustykalne są dodatki. W stylu tym aranżacje pomieszczenia dokańczają przede wszystkim obrazy, książki i niewielkie dodatki w postaci np. świeczek. Dodatki mogą troszkę odbiegać od kolorów, które są bezprośrednio związane z rustykalnością (kolor drewna, biel, szarość, odcienie beżu) w celu wprowadzenia do pomieszczenia odrobiny ciepła. Sprawi to, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne i wyróżniające się. A to wszystko za sprawą dodatków, które odzwierciedlą nasze wnętrze i emocje, które w sobie mamy. Wbrew pozorom bardzo często zachowanie człowieka definiuje w jakim pomieszczeniu będzie czuł się najlepiej.

Dlaczego decydujemy się na meble rustykalne?
Poza wyjątkowym klimatem jaki wprowadza ten rodzaj mebli w grę wchodzi również nostalgia, która może przychodzić na myśl na widok mebli rustykalnych. Co więcej, meble te są po prostu piękne. Piękne w swojej prostocie. Są unikatowe, są… odzwierciedleniem emocji jakie w sobie mamy. To wszystko sprawia, że część z nas kocha meble rustykalne. Duża ludzi decyduje się także na pewnego rodzaje hybrydę stylów – nowoczesnego i rustykalnego. Ma to swoisty klimat i wnosi do pomieszczenia niepowtarzalną unikatowość. Co więcej, zastosowanie dwóch stylów z wykorzystaniem mebli rustykalnych może wprowadzić do pomieszczenia klimat, który pomoże nam w zrelaksowaniu się czy pracy. Jest to spowodowane łączeniem kolorów i swojskim wyglądem mebli.

Bez wątpienia meble rustykalne będą zyskiwać coraz to więcej zwolenników, ponieważ pomieszczenia z wykorzystaniem tych mebli wyglądają uroczo i charakteryzują się pewnego rodzaju spokojem.
W dzisiejszych czasach, w których żyjemy w ciągłym pośpiechu, potrzebujemy miejsc i momentów, w których możemy się zrelaksować i zapomnieć o troskach życia codziennego. Dlatego właśnie ludzie decydują się na klimatyczne meble rustykalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here