Stol

Klasyczny stół ma cztery nogi i blat. Większość osób uważa, że tylko taki stół zachowuje odpowiednią stabilność, ponieważ ciężar na nim się równomiernie rozkłada. Najczęściej są to stoły kwadratowe lub prostokątne, wiele z nich ma dodatkową opcję powiększania blatu przez rozsuwanie go i umieszczanie dodatkowego panelu.

Wyjątkami od tej reguły są stoły okrągłe, w których cztery nogi mogą powodować poczucie zaburzenia geometrii. Okrągły blat stawiany na czterech symetrycznie, więc w kwadrat ułożonych nogach nie wszystkim się podoba. Dodatkową trudnością jest równomierne ustawienie krzeseł. Nogi stołowe to często uniemożliwiają.

Stół z jedną nogą jest znakomitym rozwiązaniem zarówno oszczędzającym miejsce (krzesła można głęboko wsunąć), jak też ułatwia sprzątanie pod nim.

Nie wszyscy wiedzą, że powierzchnię stołów na jednej nodze można również powiększać.

Stół z okrągłym blatem

Okrągły, rozkładany stół na jednej nodze pasuje najczęściej do klasycznego wystroju mieszkań. Słusznie kojarzy się z dawnymi wnętrzami, gdzie na okrągłym stole kładziono pięknie dziergane, szydełkowe serwety. Taki stół był na ogół masywny, noga stołowa była szeroka, solidna, z dodatkowymi zdobieniami.

Współczesne wzornictwo wykorzystuje koncepcję okrągłych stołów, proponując bardzo nowoczesny, dopasowany do każdej stylistyki design tego podstawowego w mieszkaniu mebla.

Okrągły stół, podobnie jak kwadratowy można rozsuwać. Pod rozsuniętym blatem umieszczona jest dodatkowa płyta, którą za pomocą specjalnej szynowej konstrukcji powiększa powierzchnię stołu. Powiększony o jeden fragment rozkładany stół na jednej nodze pozwala ugoszczenie co najmniej dwóch osób dodatkowo, zapewniając gościom wyjątkowy komfort. Stołowa noga jest na tyle oddalona od kolan gości, że nie ma ryzyka obtłuczenia ani siniaków. Powiększanie okrągłego stołu o dodatkowe panele wymaga jednak umocowania dodatkowych, podpierających nóg, a także odpowiedniego miejsca na ich przechowywanie.

Stół kwadratowy i prostokątny

Klasyczny w kształcie, czyli kwadratowy lub prostokątny rozkładany stół na jednej nodze wykorzystuje ten sam mechanizm rozsuwania blatu, jak w stole okrągłym. Również w tym rozwiązaniu noga stołowa musi być odpowiednio masywna, czasami dodatkowo wzmocniona od spodu niewidocznym panelem. W przypadku stołów prostokątnych noga jest prostokątna lub owalna.

Stoły prostokątne na jednej, szerokiej podstawie mają bardziej nowoczesny design. Bardzo często sama noga stanowi odrębny, niezwykle atrakcyjny element mebla.

Bez względu na formę blatu, okrągłą czy prostokątną, każdy rozsuwany stół na jednej nodze ma podstawowy walor – jest nim wygoda użytkowania i możliwość oszczędności miejsca (na kolana biesiadników i krzesła) pod stołem. Dodatkowa powierzchnia blatu przydaje się w przypadku większej ilości gości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here