Kuchnia to miejsce szczególne pod kątem przebiegu jego aranżacji i umeblowania. W kuchni powinny znajdować się wszystkie potrzebne sprzęty oraz meble, wykorzystywane do przechowywania najróżniejszych produktów i obiektów. Powinny być także odpowiednio rozlokowane w poszczególnych częściach pomieszczenia. Dzięki temu wykonywanie podstawowych czynności – takich jak gotowanie, nakrywanie stołu czy sprzątanie – będzie przebiegać szybciej i sprawniej. Zapraszamy do lektury, w trakcie której poznasz kilka najbardziej skutecznych sposobów na organizację pracy w kuchni oraz dowiesz się, z jakich pojemników i organizatorów warto korzystać.
Magia szuflad
W żadnej kuchni nie może zabraknąć szuflad. Te niezwykle praktyczne schowki idealnie nadają się do przechowywania produktów i obiektów różnych rozmiarach – zarówno tych przeznaczonych do spożycia, jak i innych. Szuflady najczęściej ustawiane są jedna na drugiej. W tych o głębszym dnie przechowujemy talerze, garnki, patelnie lub inne przyrządy typowo kuchenne. W wyborze szuflad warto zwrócić uwagę na mechanizm wysuwania – dobrze, jeśli będzie on wyhamowywał ruch szuflady oraz wyciszał powstające przy okazji odgłosy.
Najpłytszą szufladę wykorzystujemy do przechowywania sztućców. Nieodłącznym elementem jej wyposażenia są organizery, które pozwalają nam zaprowadzić i utrzymać porządek. Rozbudowaną ofertę organizerów znajdziesz w ofercie Locker, także tych o bardziej rozbudowanej konstrukcji, wyposażonych w osobne korytka dla sztućców deserowych.
Wnętrza szafek i ich potencjał
W kuchniach często wieszamy różne przyrządy – patelnie, łopatki, łyżki drewniane i inne. W kuchniach niedużych rozmiarów, każdy wolny fragment ściany jest na wagę złota. Często jednak nie doceniamy faktu, że również nasze półki stanowią powierzchnie, na których możemy wieszać haczyki. Szczególnie gdy drzwiczki do danej półki są otwierane na zewnątrz – wówczas możemy spróbować zagospodarować zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną część. Sytuacja ta dotyczy zarówno półek pod zlewem, kredensów, półek na zastawę stołową i innych.
Gdzie trzymać kosz na śmieci?
W zależności od ilości używanych przez nas pojemników na odpadki (często używamy aż czterech – do segregowania śmieci) możemy zdecydować się na umieszczenie ich w różnych miejscach. Znajdziemy zarówno pojemniki czteroczęściowe lub trzyczęściowe, dedykowane do głębokich szuflad i półek, jak i pojedyncze pojemniki różnych rozmiarów.
Relingi i haczyki na ścianę
Relingi to metalowe drążki, które mocowane są do powierzchni ściany. Możemy wieszać na nich różne przyrządy, które w ten sposób nie będą zagracały naszych szafek ani półek. Oprócz relingów zastosować również możemy haczyki przeznaczone do naklejania bezpośrednio na ścianie lub montowania za pomocą kołków rozporowych. W przypadków tych przeznaczonych do naklejania – mogą dobrze sprawdzić się jako haczyki na ściereczki, środki czystości lub inne proste i niezbyt ciężkie przyrządy (łopatki, drewniane łyżki, chochelki).
Haczyki i relingi możemy także instalować wewnątrz i na zewnątrz szafek – pozwoli nam to zaoszczędzić miejsce w ich wnętrzu.