Budowa kominka w domu

Projekty domów budowanych przed 2000 rokiem pozbawione są kominka. Tymczasem, świadomość dotycząca zalet posiadania paleniska w domu jest już rozpowszechniona w naszym kraju. Wiemy doskonale, że kominek może być pokaźnym źródłem ciepła, wnosi dobrą atmosferę do domu, a jednocześnie może być prawie bezobsługowy. Co zrobić, gdy chcemy zainstalować kominek w domu, który jest gotowy?

Jakiej wielkości powinno być pomieszczenie, w którym zainstalujemy kominek?

Kluczową kwestią jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla paleniska. Kominek powinien znajdować się w dużym pomieszczeniu. Ciepło bijące od płomieni jest na tyle duże, że przebywanie w promieniu około 1,5 m od drzwiczek kominka nie będzie komfortowe. Poza tym, wokół kominka powinna znajdować się przestrzeń na akcesoria oraz drewno. Dlatego kominków nie instaluje się w małych pokojach. Jeśli nasz dom złożony jest wyłącznie z zamkniętych niewielkich pomieszczeń, wówczas trzeba pomyśleć o wyburzeniu ścian i połączeniu kilku pomieszczeń.

Podłączenie kominka do przewodu kominowego

Kolejną sprawą jest usytuowanie kominka względem przewodu kominowego. Najbardziej komfortowe jest podłączenie kominka do istniejącego już w domu przewodu kominowego (wówczas w jednej komorze znajduje się kilka różnych przewodów kominowych i wentylacyjnych). Zdarza się jednak, że jest to niemożliwe. Wówczas należy zaprojektować dodatkowy komin. Takie rozwiązanie jest praktykowane najczęściej wtedy, gdy kominek ma stanąć na ścianie, przez którą nie przebiegają żadne przewody wentylacyjne i dymowe. Najtrudniej mają właściciele domów z zabudowanym użytkowym poddaszem. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, przewód dymowy nie może przebiegać przez załamania dachu ani przez kosz dachu i przez krokwie narożne. To wymusza podprowadzenie komina właściwie tylko w centralnej części budynku lub całkowicie na zewnątrz.

Czy można zbudować kominek na piętrze?

Waga przeciętnego kominka wynosi ok. 500 kg. Dlatego umieszczenie kominka powinno być poprzedzone sprawdzeniem dokładnie, jaka jest siła nośna podłoża w miejscu, w którym ma stanąć palenisko. Ze względu na ciężar, większość kominków nie może stanąć na piętrze ani w miejscach, pod którymi znajduje się piwnica.

Kominek a przewody elektryczne

Kolejną istotną wytyczną dla prawidłowego umiejscowienia kominka jest oddalenie od przewodów elektrycznych oraz gazowych. Co ciekawe też, wylot komina musi znajdować się w odległości co najmniej 6 metrów od pobliskich koron drzew.

Jak widać, budowa kominka w domu, który już istnieje nie jest proste. Warto w tym celu zatrudnić profesjonalnego zduna lub firmę remontową z odpowiednimi uprawnieniami. Dodatkowo, pomocny może być też architekt wnętrz, który pomoże nam odpowiednio wkomponować kominek do wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here