Koszty budowy domu jednorodzinnego w 2022 roku

Podwyżka płacy minimalnej, inflacja, rosnące ceny materiałów, pandemia i duże zapotrzebowanie na firmy budowlane. Te wszystkie fakty sprawiają, że w 2022 roku budowa domu staje się droższa niż kilka lat wcześniej. Jak obniżyć te koszty? Na czym można oszczędzić? 

Jakie wydatki składają się na całkowity koszt wybudowania domu jednorodzinnego?

Zaczynając od samego początku, czyli ceny działki, to ciężko oszacować dokładną kwotę, ponieważ jest ona zależna od wielkości terenu, jego położenia i lokalizacji – znacznie droższe będą w dużych miastach niż na wsiach. 

Potem trzeba zmierzyć się z ceną projektu. Można zaoszczędzić, kupując gotowy projekt w Internecie, za indywidualny od architekta trzeba będzie zapłacić więcej. 

Koszty budowy domów jednorodzinnych w 2022 roku zdecydowanie wzrosły. Po zakupie działki i projektu, kolejnym etapem jest wykonanie fundamentów, co stanowi nawet 20% wartości całej budowy oraz podłączenie instalacji cieplnej, prądu czy kanalizacji. 

Wybór domu – kluczowy aspekt

W Polsce w 2022 dominują dwa rodzaje stawianych budynków – szkieletowe oraz murowane. Każdy ma swoje zalety, ale jeśli chodzi o koszty, to znacznie tańszą opcją będzie wybór domu szkieletowego. 

Drugą zaletą domu szkieletowego jest fakt, że cenę znamy już przed budową i raczej nie powinna ona mocno wzrosnąć. Po akceptacji kosztów i projektu dom powstaje w fabryce i trafia na działkę, gdzie zostanie złożony przez profesjonalną firmę. 

W przypadku domów murowanych często zdarza się, że założone wydatki przekroczono i to o kilkadziesiąt procent ze względu na wzrost cen materiałów czy konieczność poprawek. 

Jaki jest koszt wybudowania domu około 100m2?

Biorąc pod uwagę dom o powierzchni 100 m2 w stanie surowym zamkniętym (bez uwzględnienia zakupu projektu, działki, uzyskania pozwoleń, opłaty dla biura architektonicznego), przedstawiamy przykładową kalkulację wydatków. 

Na sam początek fundamenty – przy takiej powierzchni koszt to od 25 000 do nawet 35 000 zł (bez podpiwniczenia). Murowanie ścian nośnych i działowych to około 40 000 zł (sam materiał 20 000-25 000 zł plus robocizna). 

Kolejnym kosztem jest strop. W przypadku poddasza nieużytkowego może być to strop drewniany, czyli kolejna inwestycja w granicach 35 000 zł. No i na koniec dach. Tutaj jest ogromne pole do popisu i ciężko oszacować koszty. Biorąc pod uwagę jeden z tańszych dachów, czyli zwykły, dwuspadowy – kwota może wynieść około 80 000-90 000 zł. 

Żeby zamknąć stan surowy trzeba jeszcze wstawić okna, bramę garażową i drzwi wejściowe, co może pochłonąć kolejne 15 000-50 000 zł w zależności od wielkości i jakości okien oraz bramy garażowej i drzwi wejściowych. 

Sumując wszystkie koszty, aby uzyskać stan surowy zamknięty, trzeba wydać minimum 200 000-300 000 zł. Możliwe jest oczywiście szukanie oszczędności, jednak nie jest to proste zadanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here