Nowoczesne domy: połączenie minimalizmu i ekologii

Dom to zwykle największa inwestycja w życiu – nic dziwnego, że zależy nam na tym, by spełniał wszystkie oczekiwania. Z tego wynika też tak duża różnorodność projektów nowoczesnych domów. Zarówno osoby marzące o luksusowej rezydencji, jak i preferujące minimalistyczną stylistykę znajdą wśród nich coś dla siebie. Dziś przyjrzymy się nowoczesnym domom parterowym – czy warto decydować się na wzniesienie takiego budynku?

Nowoczesne domy parterowe – łatwe w utrzymaniu

Coraz więcej osób mieszka w miastach, a więc najczęściej w mieszkaniach. Wiąże się to z rozmieszczeniem wszystkich pokoi i pomieszczeń gospodarczych na jednym piętrze. Decyzja o wyprowadzeniu się do własnego domu wiąże się więc z koniecznością zastanowienia się, czy zależy nam na utrzymaniu takiego rozkładu, czy wolimy więcej kondygnacji.

Dużą zaletą nowoczesnych domów parterowych jest to, że łatwo się po nich poruszać, a do tego zapewniają nieco więcej metrażu, niż te z większą ilością pięter – dzięki eliminacji schodów. Oprócz tego łatwiej też je sprzątać, a ewentualny remont również wiąże się z mniejszymi utrudnieniami. Właściwie jedynym minusem jest dużo większy dach, przez co jego naprawa lub wymiana mogą być dość kosztowne.

Nowoczesne domy parterowe: bezpieczne dla dzieci i seniorów

Wiele osób postanawia wyprowadzić się do domu właśnie ze względu na łatwość w poruszaniu się. Jeżeli w rodzinie są małe dzieci lub osoby mające trudności w poruszaniu się, to nawet jedno piętro  może być dużą niedogodnością, a mieszkanie w budynku bez windy czasem wręcz wymusza przeprowadzkę. Nowoczesne domy często mają wygodne, szerokie korytarze i drzwi, a zgodnie z obecnymi trendami dominują duże i otwarte przestrzenie. Tak zaaranżowana przestrzeń sprawia, że nawet osoby z ograniczoną sprawnością ruchową z łatwością będą poruszać się po domu.

Ekologiczne nowoczesne domy

Ważną cechą współczesnych budynków jest ich wydajność energetyczna. Nowoczesne domy muszą spełniać szereg wymogów w tym zakresie, ale wiele osób decyduje się zainwestować nieco więcej, by zwiększyć energooszczędność domu. Nowoczesne domy parterowe dość łatwo ocieplić tak, by zużywały minimalne ilości energii. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na własne źródło prądu, np. panele słoneczne, to możemy mieć energię praktycznie za darmo. Pozwala to nie tylko na spore oszczędności, ale także zmniejszenie presji na środowisko. Warto zapoznać się z projektami nowoczesnych domów i porównać je pod kątem energooszczędności. Niektóre z nich można przejrzeć np. na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-nowoczesne_projekty_domow_parterowych.html. Na co zwracać uwagę szukając idealnego projektu?

Nowoczesne domy parterowe – jak wybrać najlepszy?

Jeżeli już mniej więcej wiemy, jakim budżetem dysponujemy, warto spisać kryteria, które są dla nas najważniejsze. Przede wszystkim konieczne jest upewnienie się, na co pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Znając wytyczne zawarte w tym dokumencie łatwiej ograniczyć ilość wyników w wyszukiwarkach projektów. Na początku należy odrzucić te, które są niezgodne z wytycznymi. Zaletą nowoczesnych domów parterowych jest to, że na większości działek nie będzie  problemu z uzyskaniem zgody na budowę. Najlepiej ustalić w rodzinnym gronie, jaki styl będzie podobał się wszystkim domownikom, a także określić pożądany metraż i ilość pomieszczeń. Ważne jest też, by uzgodnić, czy bardziej podobają nam się nowoczesne domy parterowe, czy z większą ilością pięter. Warto też wziąć pod uwagę zastosowanie rozwiązań zwiększających wydajność energetyczną: wysokiej jakości ocieplenie lub panele fotowoltaiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here